Právě se nacházíte:

Anglie pláče…

20. 06 2014

Páteční program zápasů na fotbalovém světovém šampionátu v Brazílii přinesl opět tři utkání. Prvním se dohrála skupina D, dalšími pokračuje skupina E. A hned první díl nabídky přinesl další překvapení. Dvě nejkvalitnější a prestižní ligové soutěže nemají zastoupení svých zemí dále, než ve skupině. Španělsko a Anglie jsou již bez šance.

Duel mezi Itálií a Kostarikou měl i přes vítězství obou reprezentací v prvních zápasech jasného favorita v týmu Itálie. Do její branky se vrátil zkušený matador Buffon a Italové si chtěli zajistit postup ze skupiny. Papírově slabší Kostaričané se však neměli v úmyslu nijak této úvaze poddávat a vstoupili do zápasu odvážně a celý první poločas s výjimkou několika okamžiků kolem 30. minuty byli aktivním a vyrovnaným soupeřem. 32. A 34. minuta sice přinesly dvě obrovské šance Jihoevropanům, ale Balotelli  obě zazdil. Ve 43. minutě po pádu Campbella sudí odpustil penaltu, která by mířila na Buffona, ale vzápětí Kostarika vstřelila gól. Hlavičkoval Ruiz a Buffon tahal míč ze sítě. Druhý poločas byl od začátku odehráván v rychlém tempu a na hřišti se jiskřilo, přesto oba týmy předváděly pohledný fotbal a Kostarika překvapivě nepodléhala panice. Nebezpečné akce vznikaly na obou stranách, blížil se konec. Oba týmy samozřejmě střídaly se snahou mít na hřišti čerstvé hráče. V samotném závěru mohl Buffon ještě 2x inkasovat, na druhé straně byl znát tlak, ale bez zakončení. Konečný hvizd potvrdil výhru Kostariky 1 : 0 nad Itálií a odeslal tak Angličany zpět do Evropy. A o postup si to mezi sebou rozdají Itálie s Uruguayí. Jedno z velkých překvapení je na světě.

Druhý zápas odehrály týmy Švýcarska a Francie. Oba týmy svá první utkání proměnily v tříbodový zisk a vítězství je mohlo posunout k pravděpodobnému postupu. A v osmé minutě se poprvé zajiskřilo, když musel ze hřiště po vysoké noze ve své tváři zraněný Švýcar Von Bergen. V 16. minutě poprvé udeřila francouzská ofenzíva a po rohovém kopu hlavičkoval do švýcarské branky Giroud. O minutu později po chybě v rozehrávce ve středovém kruhu a nepříliš povedeném zákroku brankáře přidal druhou branku Matuida, a tím reprezentaci helvétského kříže poměrně rychle vyvedli Francouzi z optimistické nálady. 27. minuta znamenala vzrušení u branky týmu Galského kohouta, ale vstřelený gól z ofsajdu prostě neplatil. O tři minuty později měli Francouzi opět štěstí, když jejich branku minula střela o pár centimetrů. 31. minuta a penalta přinesly i díky Benzemovi šanci zvýšit náskok, ale brankář Benaglio střelu kryl a vzápětí z dorážky břevno zachránilo jeho branku. Minuta 40., rychlý výpad a Francie Valbuenou přidala třetí gól. První poločas končil a o vítězi zápasu bylo víceméně rozhodnuto.

Druhý poločas začalo Švýcarsko aktivně, ale třígólový rozdíl byl velký. Hra se postupně opět vyrovnala a tempo zůstávalo relativně klidné. V 61. minutě se Švýcaři dožadovali pokutového kopu, ale sudí posoudil situaci jinak. Další gól Francie přidal Benzema v 67.minutě a debakl byl na světě. O pět minut později mohl zvýšit Evra, ale pálil nad, ale o chvilku později zvýšil na 5 : 0 Sissoka. Několik dalších příležitostí vsítit Francie nevyužila a v 81.minutě Džemali korigoval výsledek na 5 : 1. Na 5 : 2 o šest minut později doplnil skóre krásným gólem Xhaka. Gólů se urodilo opravdu hodně. Sedm vstřelených branek v jednom utkání je dost i na hokejový zápas. Francie porazila Švýcarsko 5 : 2 a je blizoučko k postupu. Švýcarsko si však může na postup myslet i nadále.

Posledním zápasem byl duel mezi Hondurasem a Ekvádorem. Zatím co Ekvádorci byli Švýcarům vyrovnaným soupeřem a zasloužili si spíše remízu, Honduras nebyl Francouzům vyrovnaným týmem a prohrál zaslouženě. Do zápasu však vstoupil lép a jižv v 31.minutě vsítil Costly. Ekvádorci však mají ve svých řadách Valenciu, který po třech minutách vyrovnal a v 65.minutě hlavou upravil na konečný stav 2 : 1 pro Ekvádor.. Tomu tak stačí k postupu získat v posledním utkání stejně bodů, jako konkurence ze Švýcarska. Což nebude proti Italům úplně jednoduché. Valencia je mezi třígolovými střelci turnaje, což je zatím nejvíce, nejsou však dohrány všechny druhé zápasy ve skupinách.