Argentina vs Německo, finále hrané na stadionu Maracaná

13. 07 2014

Nedělní večer ukončil finálovým utkáním fotbalové Mistrovství světa 2014 pořádané v Brazílii. Favorizovaní Němci vyzvali Argentinu v čele s nejlepším fotbalistou světa v průběhu uplynulých 5ti let Lionelem Messim. Právě na něho se Jihoameričané spoléhali nejvíce, bohužel Di María jakožto hlavní nahrávač zůstal zraněn na lavičce. Naopak Němci nastoupili se snajpry Klosem i Müllerem na hrotu a utkání slibovalo jejich ofenzívní představení.

A zápas začal zostra, ve čtvrté minutě Higuaín poprvé ohrozil Neuera, o minutu později se na druhé straně řítila bílá lavina na argentinského gólmana Romera, ale obrana včas zasáhla. V první čtvrthodině měli Němci více ze hry, ale Argentina nehrála zatažená tolik, jak se čekalo. Messi se snažil vyvážet míče a dvakrát se dostal k nebezpečnému průniku a zpětné přihrávce, které bohužel nabíhající spoluhráči nedokázali zužitkovat ke střele. Ve 21.minutě zazmatkoval Kroos a nabídl Higuaínovi největší šanci dosavadního průběhu, ten však sám před Neuerem minul bránu. Přesto to byli především naši západní sousedé, kdo se snažil systematicky ohrožovat soupeřovu branku. Ve 28.minutě předvedli krásnou akci, na jejímž konci bylo bohužel dvojnásobné postavení mimo hru. Ve 30 minutě Higuaín překonal Neuera, bohužel jej Lavezziho přihrávka našla také v ofsajdu. V té samé minutě opustil hřiště Kramer s otřesem mozku a na jeho místo nastoupil Schürrle. První půlhodina přinesla rychlý fotbal na obou stranách a často prezentovaná role favorita evropského týmu neměla úplné odůvodnění. V 37.minutě Schürrle vyprášil Romerovi rukavice, na druhé straně Lavezzi proháněl německou defenzívu. Ve 40. potom Messi dodribloval až za Neuera, toho zastoupil na brankové čáře Boateng a zabránil inkasování branky. Ve 43.minutě Kroos z ideální pozice slabou střelou Romera nepřekonal. V nastavení Höwedes hlavou po rohovém kopu nastřelil tyč a dorážku z ofsajdu Romero stejně kryl. Poločas skončil 0:0, ale viděli jsme krásný fotbal s oboustrannými šancemi.

Druhý poločas začala Argentina bez Lavezziho, místo něj nastoupil Agüero. A hned v první minutě zahrozil opět Higuaín a vzápětí Messi těsně minul křížnou střelou Neuerovu branku. Jihoameričané vstoupili do druhé půle velmi aktivně. V 56.minutě se srazil Neuer s Higuaínem na hranici velkého vápna a německý brankář nic netušícího argentinského útočníka inzultoval kolenem do obličeje, rozhodčí však odpískal faul opačně. Naštěstí nedošlo ke zranění. O tři minuty později hlavičkoval Klose, ale Romero byl na svém místě. V 62.minutě se do příležitosti dostal Özil, bohužel pro něj přišla přihrávka na paty. Na trávníku se párkrát zajiskřilo, padaly žluté karty. Bouřlivá atmosféra v hledišti hnala oba týmy do útoku. 71.minuta přinesla šanci Němců, ale Schürrle se po rychlém průniku středem obrany protivníka ke střele nedostal. V 75. se Messi dostal k zatočené střele, minul však branku. V 78.minutě Palacio vystřídal Higuaína a vzápětí se Lionel Messi probil až před Neuera. Na druhé straně se po rychlém přenesení hry kopal rohový kop bez efektu, aby se vzápětí dostal nečekaně do šance německý obránce Höwedes, ale sám byl tak překvapený, že s míčem nic dělal. To Kroos o minutu později ano, minul však Romerovu branku. V 83.minutě se na hřiště dostal nenominovaný účastník, byl však rychle zachycen a vyveden. Po kulturní vložce se záhy pokračovalo v bitvě. V 86.minutě odešel Perez a do hry se zapojil Gago, tím Argentinci vyčerpali povolené kvóty pro střídání. Reakcí byl odchod Kloseho a Götze posílil německou ofenzívu. A po třech minutách vyslal první nevýraznou střelu. Druhý poločas skončil stejně, jako první a za stavu 0:0 se šlo po 95 minutách do prodloužení.

1.minuta prodloužení a Schürrleho tutovka, kterou Romero vyrazil a dorážku Özila již obrana zachytila. Vzápětí Agüero netrefil Neuerovu branku. O šest minut Palacio zahodil jasnou šanci a stav byl tak nadále bezbrankový. Bylo evidentní, že některým hráčům na obou stranách již zjevně docházely síly. První část nastaveného času výsledek nezměnila a po výměně stran začala druhá. Ta již nebyla vedená v takovém tempu, spíše přišlo pár tvrdších zákroků, o čemž svědčila krev ve tváři Schweinsteigera. První ohrožení soupeřovo branky v této části utkání přineslo i rozhodující gól, když Schürrle utekl po levé straně a centrem našel osamoceného Götzeho, ten zpracoval na prsou a volejem překonal Romera. Argentina prohrávala 0:1.Konec. Německo se stalo díky zásahu mladičkého Götzeho mistrem světa a Evropa tak nakonec zvítězila nad Jižní Amerikou. Lionel Messi nezíská další trofej a u našich západních sousedů začnou oslavy. A řekněme, že oprávněně. Němci předváděli nejlepší fotbal a nejstabilnější výkony. Blahopřejeme. Argentina vs Německo 0:1.