Co se dělo v Brazílii v pondělí v večer a v noci?

16. 06 2014

Dnešní večer nám přinesl další příděl zápasů a na trávník vyběhnuli fotbalové celebrity. V dresu Portugalska zářící poslední fotbalista roku a nejlepší střelec v průběhu jednoho ročníku Ligy mistrů Cristiano Ronaldo, proti němu jeden z favoritů celého šampionátu, celek Německa. Optimismus Portugalců a důvěra v Ronalda, Pepého a mnoha dalších hvězd z předních evropských týmů však vzaly brzy za své.

Výsledek 4 : 0 pro Německo se stal velkým show prozatím nejhoršího rozhodčího tohoto turnaje Mažiče ze Srbska. Nejdříve odpískal velmi přísnou penaltu, kterou proměnil Müller. Tentýž hráč se trefil ještě 2x a doplnil jej Hummels. Thomas Müller se stal i důvodem k vyloučení Pepeho, když se nejdříve teatrálně po nepatrném kontaktu s tímto hráčem skácel k zemi v křečích, a jen nevěděl, kde se chytit za tvář a vzápětí při lehkém doteku hlav se opět se stejným hereckým talentem domáhal potrestání. Byl vyslyšen a Pepe byl odeslán do šatny. Takže od 37. Minuty byl směr zápasu jasný, a ani CR7 s tím nic neudělal, zvláště když sudí odmítl odpískat jasný faul Němce Höwedese na Édera a tím sebral Portugalcům možnost korigovat výsledek střelbou pokutového kopu. Srbský sudí by měl jet domů a FIFA by se konečně měla zabývat tresty za zjevné simulování. Podobných výstupů tomu Müllerovo jsme už viděli více a neměli by uniknout dodatečnému potrestání. Thomas Müller je jistě skvělý hráč, ale filmováním degradoval svůj výkon a bohužel svým představením v sepjetí s naivním výkonem srbského sudího poškodil zápas, který mohl být velmi zajímavým.

Druhým utkáním byl zápas mezi Íránem a Nigérií. Pokud někdo přepokládal relativně jasné vítězství Afričanů, mýlil se. Íránský tým složený z relativně neznámých fotbalistů nepředváděl sice žádný oslnivý fotbal, ale Nigérijci, jejichž reprezentace se může pyšnit známými fotbalisty, hráli také pěkně bídně. Kombinace výrazně vázla především před vápnem. Nicméně na íránské reprezentaci byl znát relativně amatérský přístup celého vedení, problémy provázely vše s mistrovstvím spojené, o čemž svědčí i jediná sada dresů, kterou tým na mistrovství má. V samotném Íránu se o šampionát zajímají jen největší fandové a není zajištěn ani přenos televizního vysílání. Zápas skončil nakonec úspěchem pro Írán, kterému se podařilo udržet remízu 0 : 0 až do závěrečného hvizdu. Argentina i Bosna a Hercegovina by za této konstalace měly být lepšími celky.

Posledním matchem dnešní noci byl souboj Ghany a USA. Tyto týmy se setkaly na obou posledních šampionátech a pokaždé byla úspěšnější Ghana.Nynívede americkou reprezentaci bývalý německý internacionál Klinsmann, skvělý fotbalista. Při nominaci hráčů do Brazílie vynechal překvapivě hvězdu Donovana, který tím zůstal pouze při účasti na třech předešlých mistrovstvích. Samotná skupina je velmi nabitá, Německo i Portugalci budou v dalších soubojích těžkými soupeři, dnešní zápas tedy měl napovědět o dalších šancích na postup. Vstup do zápasu znamenal nejrychlejší vstřelený gól na tomto šampionátu a pátý nejrychlejší v historii, 31 vteřin od úvodního hvizdu se zatřepetal míč v síti brankáře Ghany. Dempsey po krásné individuální akci hned po rozehrání zmrazil úsměv na tváři reprezentantů z Ghany. Již od začátku jsme tak byli svědky rychlého a zajímavého zápasu. Tempo i nasazení bylo vysoké a kvalita rozhodně o mnoho vyšší, než předešlé utkání. I přes pětiminutové nastavení prvního poločasu už další branka v první půli nepadla. Druhý poločas přinesl neméně zajímavé pokračování, hráči Ghany se snažili dostávat před branku USA dlouhými přihrávkami i kombinací a Američané postupně ztráceli sílu a pečlivě bránili. Howardova brána se stala ostřelovanou metou a americká ofenzíva přestala téměř existovat. V 82. minutě se zaslouženě podařilo Ayewovi vyrovnat na 1 : 1 a zápas spěl k dramatickému závěru. V 86. minutě po rohu nečekaně hráči USA skórovali a dostali se dovedení 2 : 1. Předešlé dva duely těchto soupeřů skončiy stejným výsledkem, ovšem ve prospěch ghanské reprezentace. Tentokráte se karta obrátila a Spojené státy i po dalším pětiminutovém prodloužení získaly první tři body na šampionátu.