Poslední dvojice určena…a zase penalty a dvě prodloužení

2. 07 2014

V úterním programu byly zaneseny dva zápasy. Hvězdami nabitá Argentina se potkala s multinárodním týmem Švýcarska. Osm vyznavačů Alláha v týmu alpské země z něj dělá mužstvo složené z více národností, než má kantonů. Argentina spoléhala na svého Messiáše a dal se očekávat relativně jasný průběh. Druhý duel znamenal setkání pro Belgii a USA.

Argentina vs Švýcarsko   První poločas tomu však výsledkově rozhodně nenapovídal. Rovnou můžeme říci, že skončil 0:0. Jihoameričané měli územní převahu, ale jejich brankostroj je nějak zadrhnutý. Kvalita hráčů, jako je Messi a Di Maria, je nesporná, jejich hra je důležitá jak pro reprezentaci, tak i pro španělské zaměstnavatele FC Barcelonu a Real Madrid. Jenže třeba u Messiho je vidět, jak moc mu chybí přípravna v podobě Iniesty a Xaviho. Přesto právě malý barcelonský kouzelník je tím, kdo svými zásahy dostal Argentinu až do zápasu se Švýcarskem.

Druhá půle přinesla šanci už ve druhé minutě, ale zajistila pouze sadu rohů a poté volný přímý kop. Ten byl dopřán v 50.minutě i Švýcarům, ale stav se neměnil. Švýcaři zahušťovali prostor, v němž se pohyboval Lionel Messi a snažili se o rychlé útoky zakončené střelou, Argentinci se tlačili před soupeřovu branku a většinou přihrávkou ze stran se ji snažili ohrozit. V 59.minutě prověřil brankáře Benaglii Lavezzi, ten stihnul zareagovat. 62. A Hiquaín hlavou pod břevno málem skóroval, další dobrý zákrok brankáře. Ani střela Messiho v 68.minutě branku netrefila. A hra do plných pokračovala. V 78.minutě se Messi dostal ke střele ve vápně, Benaglia vyrazil a k dorážce již nedošlo, Palacio pouze atakoval brankáře. To už se většinou hrálo jen na jednu branku. V 90.minutě neznamenal švýcarský trestný kop žádné nebezpečí a zápas šel za stavu 0:0 do prodloužení. Obraz hry se neměnil, tlak na Benagliu nepolevoval a občasný výlet Švýcarů efekt nepřinášel. Po deseti minutách prodloužení oboustranně sil ubývalo a akcí před brankami také. Krátká přestávka a posledních 15 minut začalo. Únava byla znát a možná by stálo za úvahu, nebyl li by lepším řešením penaltový rozstřel hned po  skončení normální hrací doby. 109.minuta a Di Mariovu střela ohrozila švýcarskou branku. O tři minuty zahrozil stejný hráč, ale střela byla sražena na roh. Defenzívní styl naordinovaný reprezentaci Helvétského kříže Otmarem Hietzfeldem dovedl tento tým až do 118 minuty, ve které Messi nahrál Di Mariovi a ten gólem na 1:0 pro Argentinu poslal Švýcary domů. Nic na tom nezměnila ani nastřelená tyč argentinské branky  ve 121.minutě a hlavičkující brankář Benaglia ve vápně před Romerem. Argentina vs Švýcarsko 1:0.

Belgie vs USA    Druhý match k sobě svedl mladý tým Belgie a USA. Belgičané byli již před mistrovstvím světa považováni za černého koně šampionátu a začali zápas svižně, už v první minutě ohrozili amerického gólmana. Američané vedení německým internacionálem Jürgenem  Klinsmanem se rozjížděli pomaleji, ale i tak brzy vyrovnali hru. První dvacetiminutovka moc krásy a vzruchu nepřinesla. Nebezpečným byl průnik Belgičanů ve 26.minutě, ale přihrávku před branku nikdo nepřevzal a Američané nebezpečí odvrátili. Další patnáctiminutovka přinesla po dvou bezvýznamných střelách na každé straně a střídaní Američana Johnsona kvůli zranění, které si však přivodil sám. První poločas se dohrál bez zásadního vzrušení.

Druhý poločas přinesl vzrušení v 60.minutě, ale americký brankář Howard měl správně postavenou branku, jejíž břevno se jednou lehce otřáslo, a stav se neměnil. Belgie měla více ze hry, Curtois strážící svatyni rudých ďáblů, jak se Belgičanům říká, moc práce neměl. V 71.minutě si Howard připsal další kvalitní zákrok, v 74. Zasahoval brankář na druhé straně. Krásná kolice v 76.minutě a Howard následující střelu vytěsnil na roh. V 79. Hazard zkoušel vyzrát na Howarda střelou na zadní tyč, neuspěl. Belgie byla výrazně aktivnější. 85.minuta a Origi vyprášil Howardovi rukavice. 88. a zatřásla se boční síť americké branky, bohužel z venkovní strany a v 90. Howard vytáhl dva vynikající zákroky. V 93. Minutě spálili hráči USA jasnou gólovku a šlo se do dalšího prodloužení. Střelcům vyschnul v dnešních zápasech prach. Prodloužení začalo a v jeho třetí minutě de Bruynne překonal konečně Howarda a Belgie se ujala vedení 1:0. Ve 105.minutě Lukaku zvýšil na 2:0 pro Belgii. Před námi však bylo ještě čtvrt hodiny druhé části prodloužení. 107.minuta a Green nádherným gólem překonal Curtoise v belgické bráně.2:1 pro Belgii a o dvě minuty mohl Jones vyrovnat. A ve 114. Měli Američané další gol na kopačkách, najednou jich bylo plno před Curtoisovo brankou. Bohužel pro ně se už stav změnit nepovedlo a Belgie vyzve Argentinu.