Právě se nacházíte:

Velká cena Mexika 2015

1. 11 2015

www.inadhled.cz    Mistr světa pro letošní rok je znám, v týmech zbytek světa převálcoval Mercedes a v jednotlivcích zase pilot této stáje Lewis Hamilton.  Takže se  zdálo, že v Mexiku už o nic nejde. Opak je pravdou. Ve hře je ještě dost bodů na to, aby se bojovalo o další místa v celkovém pořadí.

Trať je zajímavá tím, že vede sportovním stadiónem, tím je i zajištěna velká kapacita sedadel. Návrat F1 do Mexika se stal velkou oslavou tohoto sportu v zemi,ve  které má tento seriál velkou tradici.  V kvalifikaci si první místo vyjel už po čtvrté za sebou Nico Rosberg, vedle něho se na start postavil Hamilton. Za ně se postavili Vettel a Kvjat, Ricciardo a Bottas, Massa a Verstappen, Peréz a Hulkenberg, Sainz a Grosjean, Maldonado a Ericsson,  Nasr a Rossi, Stevens a Alonso,  Raikkonen a Button. Tři mistři světa na chvostu závodního pole, to se jen tak nevidí, důvodem byly technické problémy.

Start se podařil nejlépe Rosbergovi i Hamiltonovi, naopak Vettel přišel o zadní pneumatiku a musel ihned k mechanikům, Alonso ztratil výkon svého motoru a odstoupil. Pořadí se tedy ve 4.kole vytvořilo následující: vedl Rosberg následován Hamiltonem, dále Kvjat, Ricciardo, Bottas, Verstappen, Massa, Peréz, Sainz, Hulkenberg, Maldonado, Grosjean, Ericsson, Raikkonen, Nasr, Button… Vettel na posledním místě doháněl ztrátu, podobně se snažil postupovat i jeho týmový kolega Raikkonen. V 10.kole došlo na první výměny pneumatik, které postupně začaly míchat pořadím.

Všeobecně očekávaný souboj mercedesů s ferrari byl bohužel znemožněn defektem pneumatiky Vettla a start z předposledního místa Raikkonena. Nicméně jejich stíhací jízda byla velmi úspěšná, v 17.kole byl Raikkonen už na 7.pozici a Vettel na 12. Ten však o kolo později chyboval a skončil v hodinách.  Ve 23.kole Raikkonen po kontaktu s Bottasem ukončil své účinkování ve Velké ceně, přišel o závěs zadního kola a tím i o šanci bodovat. Nutno konstatovat, že oba jezdci Ferrari si svou chybou uškodili. 26.kolo tedy přineslo toto pořadí: Rosberg, Hamilton, Kvjat, Bottas, Massa, Ricciardo, Hulkenberg … a vedoucí jezdec si zajel pro výměnu kol. O dvě kola později jej následoval i Hamilton a tím zůstalo zachováno pořadí na čele závodu.

V polovině závodu, tedy 35.kole,  Rosberg udržoval stále náskok kolem 3s před Hamiltonem, a zároveň při výměně pneumatik byl předjet Sebastian Vettel o jedno kolo a dostal se mezi oba mercedesy. Byla jen škoda, že všichni tři nejeli v jednom kole, neboť byli stejně rychlí. Bohužel přišel příkaz z vedení a Vettel musel uhnout Hamiltonovi.  Pořadí ve 43.kole bylo následující: Rosberg před Hamiltonem, dále Kvjat, Bottas, Massa, Ricciardo, Hulkenberg, Verstappen, Perez, Grosjean….Ve 47.kole však zajel Rosberg nečekaně k mechaniků a vyměnil pneumatiky. Naštěstí pro něho k nim musel i Hamilton a Rosberg se vrátil opět do čela.

V 51.kole se Ricciardo dostal před Massu a Peréz před Verstappena. A o kolo později Vettel svou nehodou a nárazem do bariéry pozval na trať safety car. Završil tím smůlu jezdců týmu Ferrari a umožnil rychlé výměny pneumatik některým jezdcům. Hamilton se tak dostal přímo za zadní křídlo Nica Rosberga a dal se očekávat jeho útok na první místo. Jezdci se před restartem seřadili následovně: Rosberg, Hamilton, Kvjat, Bottas, Ricciardo, Massa, Hulkenberg, Peréz, Verstappen,Grosjean, Maldonado, Sainz, Ericsson, Nasr, Button, Stevens a Rossi. Závod začal opět v 58.kole. Bottas se ihned dostal před Kvjata. Nasr ukázal hodiny přímo před diváky v prostoru stadionu.

Blížil se konec závodu, Rosberg v čele si hlídal v zrcátku druhého Hamiltona, Bottas si na horších pneumatikách zůstával na stupních vítězů a Kvjat s Ricciardem před Massou měli o co bojovat. Hulkenberg, Peréz a Verstappen s Grosjeanem zůstavali také na bodech. V 67.kole se Hamilton začal přibližovat k vedoucímu jezdci a doufal, že bude moci využít svého systému DRS k předjetí Rosberga. Ten se však úspěšně bránil. Tři kola do konce závodu a Hamilton nenacházel dost sil k dojetí pilota v čele. A nenašel je až do konce. Vítězem se tak stal Rosberg, druhý dojel Hamilton, za nimi Bottas, dále Kvjat, Ricciardo, Massa, Hulkenberg, Peréz, Verstappen, a Grosjean....