Velká cena Španělska 2014, Barcelona

10. 05 2014

Seriál Grand prix F1 zavítal ve svém 5. pokračování na evropský kontinent. Velká cena Španělska se jela v Barceloně za příjemného počasí. Připomeňme si ještě, že první vítězství v letošním šampionátu získal Rosberg a další tři Hamilton.Tréninky opět ovládla stáj Mercedes, jejíž piloti se přetahovali o nejlepší čas a tím i o pole position na startu. To nakonec získal opět Luis Hamilton, vedle něho se postavil Nico Rosberg.

V druhé řadě stáli Ricciardo s redbullem a Fin Bottas na williamsu.Třetí řadu obsadil překvapivě Grosjean se stále se lepšícím lotusem a Kimi Räikkönen na ferrari. Ten poprvé letos porazil v kvalifikaci stájového kolegu Alonsa, který se postavil do 4. řady společně s Buttonem na mclarenu, za nimi Massa na druhém williamsu a konečně na desátém místě měl být Sebastian Vettel, kterého již od pátku provázely technické problémy a poslední díl kvalifikace ani nedokončil. Nakonec musel měnit převodovku a po penalizaci klesnul na 15. místo a z desátého vyjel Hülkenberg. Naopak z posledního místa se pustil do závodu Maldonado s druhým lotusem, který v úvodu kvalifikace svůj monopost rozštípal po nezvládnuté zatáčce o bariéru.

Start proběhl bez vážnějších komplikací a monoposty se seřadily v následujícím pořadí na špici: Hamilton, Rosberg, Bottas, Ricciardo, Grosjean, Räikkönen, Alonso, Massa....Vettel si polepšil pouze o jedno místo. V průběhu prvních pěti kol mercedesy opět poodjeli zbytku pole, Ricciardo byl přibržďovaný Botasem. Pastor Maldonado dal jedním ze svých manévrů podnět k vlastnímu vyšetřování. Čelo závodu v klidu kroužlo, v10 kole měl Hamilton před třetím Bottasem náskok 13s, souboje se odehrávaly především o 10. až 14. místo  Maldonado byl penalizován  trestem 5s stop and go.

Ve 13. kole začal Vettel první sérii pitstopů. Po chvíli ho následoval i Ricciardo. Tím se ze soubojů na trati přešlo na dovednostní soutěž mechaniků. Z toho nejvíce získal Ricciardo, který se dostal před Bottase na třetí pozici. Na úplném čele se nic nezměnilo, nadále vedl s třísekundovým náskokem Hamilton před Rosbergem. Pátý Grosjean těsně před Räikkönen a o 2s za nimi Alonso v 25. kole ztratil svou pozici a prvním z ferrari byl předjet. Alonso nelenil a pokusil se vzápětí následovat Kimiho a o kolo později se mu to za jásotu španělských fanoušků podařilo. 8. byl Massa a 9. Vettel a 10. Hülkenberg, dále Perez, Button a Kvjat, Magnussen...

V polovině závodu si Luis Hamilton stěžoval na potíže při výjezdech ze zatáčky, přesto nadále zrychloval a jeho náskok na Rosberga byl už téměř 5s. Naopak Bottas ztrácel a obě ferrari se mu přibližovala. V té době už nepokračoval Vergne ze stáje Torro rosso. Zároveň se dal očekávat útok Alonsa na Räikkönena, přeci jenom jel před domácím publikem. Vsadil na strategii dřívějších zastávek v boxu a podařilo se mu jej překonat. Räikkönen se propadl navíc až za Sebastiana Vettela. Rosberg začal zrychlovat a po desetinkách sekundy zkracovat rozdíl mezi sebou a leadrem závodu.

Po druhých kompletních výměnách se v 49 kole udržel Hamilton před Rosbergem, Ricciardem, Alonsem, Vettelem, Bottasem, Räikkönenem, Hülkenbergem, Perezem, Buttonem, Kvjatem Magnussenem, Masou, Maldonadem a Sutilem. Prozatím se většina přímých soubojů udála spíše na úrovní mechaniků a strategií. Nejpodivněji vypadala taktika u Ferrari, kde Räikkönen byl jakoby uklizen za Alonsa.Naopak boj o vítězství byl vzhledem k jiné volbě pneumatik vypadala zajímavě,

Rosberg se přibližoval vedoucímu jezdci a byl rychlejší, než Hamilton a výrazně se přibližoval. Výborně jel v poslední fázi závodu i Vettel, který se po své třetí výměně pneumatik dostal před Alonsa, který také zajel do depa a tím se Kimi opět dostal před něj i Vettela. Oba se však záhy dostali za pomalejšího Räikkönena na starších tvrdých pneumatikách a Vettel záhy šel zpět na páté místo. 6 kol před cílem se Rosberg dostal k Hamiltnovi na dostřel a konec závodu sliboval ještě drama. Alonso se dotáhl za Räikkönena a po použití DRS jej po několika pokusech překonal. O stejné se pokusil Vettel a zaútočil na čtvrtého Bottase. Paradoxem je, že mercedesy dojeli o jedno kolo i obě ferrari ve chvíli vzájemného souboje. Drama pokračovalo až do cíle.

Vítězem po čtvté za sebou se po urputném boji stal Hamilton těsně před Rosbergem a tím se dostal do čela šampionátu. Třetí v poklidu dojel Ricciardo před Vettelem, Bottasem, Alonsem, Räikkönenem, Grosjeanem, Perezem a Hülkenbergem.