Velká cena Velké Británie 2014 – Silverstone

6. 07 2014

V sobotní mokré kvalifikaci zvítězil již po čtvrté dosavadní lídr šampionátu Nico Rosberg, druhý skončil Sebastian Vettel, třetí Button, vedle něj se do druhé řady postavil Hülkenberg, třetí řada patřila Magnussenovi a Hamiltonovi, ve čtvrté  Perez a Ricciardo, do první desítky se vešli ještě Kvjat a Vergne. Z první části kvalifikace překvapivě nepostoupila obě ferrari, ale ani Bottas a Massa. Nico Rosberg tak má možnost zvýšit svůj náskok v celkovém vedení šampionátu, který před závodem činil 29 bodů. Do pátečních měřených tréninků zasáhla po 22ti letech žena, Sussie Wolffové však po ujetí tří ostřejších kol zkolaboval motor. Silverstone patří svou délkou 5891 metrů k delším okruhům s více zatáčkami

Start do závodu znamenal předčasný konec pro smolaře Räikkönena, který po opuštění trati a pokusu vrátit se zpět tvrdě havaroval, i Massu, kterého při tomto manévru vzal sebou, oba tak odstoupili po ujetí pár set metrů a z ferrari finského pilota zbyla po nárazu do svodidla jen hromada šrotu. Na trať vyjel safety car. Kimi vystoupil ze svého monopostu, ale zjevně kulhal. Vzápětí byly vyvěšeny červené vlajky a závod byl zastaven. Poškozený monopost měl ještě Chilton. Došlo i k opravě svodidel a závod byl v druhém kole přerušen na dobu potřebnou k jejich výměně. Piloti vystoupili ze svých strojů. Start byl tedy opakován, při prvním Rosberg udržel své vedení, dále Button, Magnussen, Hamilton, zatímco Vettel spadnul na pátou pozici.

V 15.05 minut byl závod po dalším zahřívacím kole restartován letmým startem po zajetí safety  caru do depa. Zdržení tak trvalo 65 minut. Zprávy z depa hlásily lehké zranění kolena u Räikkönena. Ihned po restartu se Hamilton dostal na třetí místo a rozhodně se na něm nechtěl dlouho zdržovat. V 5.kole už jely oba mercedesy na prvních dvou místech. Pořadí tak bylo Rosberg, Hamilton, Button, Magnussen, Vettel, Bottas, Hülkenberg, Ricciardo a Alonso, který v sedmém kole překonal Kvjata a o kolo později Ricciarda a záhy i Hülkenberga. Rosberg si udržoval náskok přes 5s před stájovým kolegou Hamiltonem. V 10. Kole se závodilo i mimo trať, Gutierrez a nejen on se tak dlouho škádlil s okolím, až lítala trsátka, takže tím ukonči své účinkování v GP. Maldonado se při této akci lehce proletěl vzduchem, to se samozřejmě neobešlo bez vyšetřování.. Zároveň se Ricciardo posunul před Hülkenberga a Vettel začal první kolo zastávek v depu.

Alonso svůj postup v poli musel přibrzdit splněním penalizace 5s stop and go za špatné postavení při úvodním startu. Ve 14.kole odstoupil Ericsson. Rosberg měl náskok 4,2s a bylo otázkou, jaké pořadí bude po kompletních prvních výměnách pneumatik. Před svým trestem byl Alonso už pátý a Hamilton tlačil na pilu a snižoval náskok Rosberga. Ten v 17.kole zavítal ke svým mechanikům a vrátil se na druhé místo 16s za Hamiltona. Ten si dál kroužil po trati, mezitím Rosberg zaznamenal problémy s převodovkou. Pořadí ve 23.kole bylo Hamilton, Rosberg, Bottas, Button, Alonso, Magnussen, Vettel, Ricciardo, Hülkenberg, Kvjat a Vergne. V 25.kole zajel Hamilton pro pneumatiky a Rosberg se v pohodě vrátil na první pozici. Alonso opustil zastávkou v boxech svou pozici rázem byl až devátý. Brzy se však dostal před Hülkenberga. Oba mercedesy se přetahovaly o nejrychlejší kola. V 29.kole umřel Rosbergův Mercedes a do vedení v britské GP šel Brit Hamilton s královským náskokem a ochozy šílely. V 32.kole z druhé pozice zajel do depa Bottas.

Průběžné pořadí na čele v 36.kole bylo následující Hamilton, Bottas, Ricciardo, Button, Alonso Vettel, Magnussen, Hülkenberg , Vergne, Kvjat, Sutil, Perez…V této fázi došlo ke krásným soubojům mezi Alonsem a Vettelem. Tento vzájemný duel kořenil závod několik kol, oba mistři světa si nic nedarovali. Ve 42.kole v poklidu podruhé vyměnil kola vedoucí Hamilton a vrátil se na čelo. Mercedesy letos prostě jedou vlastní mistrovství, pokud je nezastaví závada, jsou o parník vepředu. Válčící dvojice ve ferrari a redbullu už sedmým kolem bojovala o pátou pozici jako o život. Ve 48.kole se  VEttelovi podařilo pomocí DRS Alonsa překonat. Blížil se cíl a do něj se řítili piloti v pořadí, které po 52 kolech vypadalo následovně: Hamilton vítěz, za ním 2. Bottas,3. Ricciardo, který opět dojel před stájovým kolegou  pátým Vettelem, mezi ně se vklínil 4. Button, 6. Alonso, 7. Magnussen, 8. Hülkenberg, 9. Kvjat 10. Vergne. Viděli jsme velmi dramatický závod, který poznamenala těžká nehoda Kimiho Räikkönena, odstoupení Rosberga z prvního místa a krásný souboj Vettela a Alonsa.