Argentina a Nizozemsko v boji finále. Jasno až po penaltách…

10. 07 2014

Středeční duel nám určil druhého finalistu fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Po úterním masakru v Belo Horizonte, kde domácí modly podlehly Německu 1:7, nám další semifinálový zápas v Sao Paulu svedl proti sobě Argentinu v čele s kouzelníkem Messim a Nizozemsko, které hned v úvodu deklasovalo favorizované úřadující mistry světa za Španělska. Vítěz se utká o titul mistra světa, poraženého čeká zostuzená reprezentace Brazílie. Její hráči se dostali pod palbu kritiky a pravdou je, že oprávněné. Všechna světová média jsou zaplavena reakcemi a vyjádřeními, spekulacemi, co by bylo, kdyby hráli Neymar i Thiago Silva, nicméně o šest gólů prohrát je neomluvitelné pro fanoušky země, v níž fotbal je součástí náboženství.

Van Persie na jedné a Messi na druhé straně přivedli své týmy na trávník s vědomím, jak málo stačí k zatracení, jaký krůček jsou od úspěchu. A po uctění památky nedávno zesnulého Di Stefana úvodní hvizd zahájil očekávané utkání. První desetiminutovka se obešla bez střeleckých pokusů. Tím se jako první prezent ova Sneijder až ve 13.minutě a v té samé byl na druhé straně faulován Messi. Sám se postavil k exekuci trestného kopu a protáhl Cillessena v holandské bráně. Rozhodně se neudála žádná přestřelka. 24.minuta pobavila diváky, to když si brankář Oranjes poradil s dotírajícím útočníkem. V 32.minutě mířila na Romera série centrů, ale ani z tohoto obláčku nezapršelo. Na obou stranách docházelo k častým postavením mimo hru. Nehrál se nijak zvláště krásný fotbal, poločas skončil bezbrankovou remízou.

Druhá půle začala. Argentině chyběl v tomto zápasu zraněný Di María a bylo to znát na chybějících ofenzívních přihrávkách. V 50.minutě střílel Sneider nad a o minutu později se ocitl v nadějné situaci Messi, ale byl v ofsajdu. Oba týmy dosud velmi dobře hlídali protivníkovi útoky, Messi i Van Persie a Robben byli pod dohledem. V 58.minutě Higuaín nezpracoval vynikající centr a ani neohrozil branku Oranjes. Hodina hry byla za námi, ale nic zvláštního se doposud nestalo. Uteklo dalších deset minut a stále bez gólových šancí. Déšť dopadal na zelený pažit, v 74.minutě se Van Persie pokusil o nůžky, které se nepovedly a hned poté Higuaín střílí gól, bohužel z ofsajdu. I druhý poločas se blížil ke konci a stav byl stále 0:0.

Šlo se do prodloužení, jeho první část nic nepřinesla. Snad jen to, že Van Persie opustil hřiště ve prospěch Huntelaara. Relativně nudná hra odehrávající se uprostřed hřiště pokračovala i po další výměně stran, na obou stranách bylo po třech střídáních a bylo těžké neusnout. Ve 115.minutě propásl šanci Palacio, když nepřehodil Cillessena a o minutu později Rodríguez poslal slabou střelu po vynikajícím centru Messiho do rukavic holandského brankáře.

Na řadu tedy přišly penalty. Po nudném zápasu konečně drama. Stav po první sérii 0:1 pro Argentinu, Vlaarovi Romero penaltu chytil, Messi dal. Druhá série a 1:2, třetí 1:3, Romero kryl i Sneijderovu penaltu, čtvrtá 2:4, Kuyt i Rodríguez dali, Argentina postupuje do finále. Oranjes zůstali před jeho branami a čeká je souboj s Brazílií o třetí místo. Viděli jsme nudný zápas, který rozhodně nepatřil mezi ozdoby šampionátu. A hrdinou se stal nakonec Romero v brance Argentiny.