Brazílie vs Německo, kdo do finále? Odpověď byla vyřčena velmi brzy a zněla krutě.

9. 07 2014

Semifinále fotbalového mistrovství světa svedlo proti sobě na stadiónu v Belo Horizonte dva giganty a zároveň exmistry světa. Brazílie postrádala kapitána Tiago Silvu, ale především tahouna reprezentace a ikonu celé země Neymara, který se v předcházejícím zápasu po souboji s Kolumbijcem Zunigou zranil a utrpěl zlomeninu třetího bederního obratle. Naopak v německém týmu se od počátku na hřišti objevil Klose, který již vyrovnal rekord Brazilce Ronalda v počtu vstřelených gólů na mistrovských šampionátech a měl velmi silnou motivaci jej překonat. Němci čekají na titul už 24 let, u Brazilců se domácí vítězství bere jako nutnost. Kdo tedy vyzve zítřejšího vítěze duelu mezi Argentinou a Nizozemím v boji o mistra světa?

Kanárci vlétli do zápasu jako vítr a již v první minutě kopali roh a o minutu později vyslali i první střelu. Německá mašina se rozjížděla pomaleji, ale v 8.minutě již zahrozila. A v 11.minutě Thomas Müller po rohovém kopu nohou překonal svým pátým gólem brankáře v brazilské bráně a rozesmutnil celý stadion. Hned od začátku se tedy hrálo naplno bez zbytečných šachů. Ve 23.minutě se to stalo. Klose nadvakrát překonal brazilského gólmana a nejen, že zvýšil na 2:0, ale zároveň se stal nejúspěšnějším střelcem v historii šampionátů se 16ti vstřelenými góly. A 25.minuta zatloukla víko rakve brazilských nadějí na titul, když Kroos překonal gólmana potřetí a o minutu později se po jeho střele rozvlnila domácí síť počtvrté. Rozklad pokračoval ve 29.minutě, kdy Sami Khedira zvýšil na 5:0 pro Německo a ze zápasu se stala formalita. Neuvěřitelné chyby v obraně Brazílie a stoprocentní koncentrace německé ofenzívy způsobily kolaps největších favoritů na titul. To ještě v 32.minutě sudí neodpískal penaltu za ruku v brazilském vápnu. Absence kapitána Thiago Silvy udělala z obrany žlutomodrých cedník a chybějící Neymar pravděpodobně chyběl v rozehrávce více, než sám trenér Scolari očekával. Až příliš brzy bylo utkání rozhodnuto a na hře obou týmů to bylo znát. Také atmosféra v hledišti posmutněla, poločas se dohrál v poklidu. Stav 5:0 byl pro Brazílii děsivý.

Druhý poločas znamenal pro kanárky pokusit se o zázrak. V 50. A 52.a 53.minutě se dostali do gólových šancí, rozdíl byl ovšem v jejich proměnění, tam, kde Němci nechybovali, Brazilci jistého Neuera neprostřelili. V 61.minutě Müller postršil Cézara, ten jeho střelu se štěstím vytěsnil nad břevno. Vzápětí se snažil Maicon vymodlit penaltu, ale sudí byl proti a Brazílie kopala pouze rohový kop. V 67. Minutě Cézar včasným vyběhnutím zabránil zakončení brejku, hned poté žlutomodří opět nevyužili příležitosti ke korekci výsledku. 69.minuta a Schürrle, který nahradil Kloseho zvýšil na 6:0. 79.minuta a Schürrle trefou o břevno pokračoval v demolici, něco takového fotbalový svět neviděl. Brazílie prohrávala 7:0. Pokud dosud bůh nosil brazilský dres, dnes jej sundal a vyvěsil černou vlajku. Jestliže předčasný odjezd Španělů překvapil, pak semifinále přineslo šok. Brazilci pláčou a život pro ně ztratil momentálně smysl. Na kopačkách kanárků zůstala jen nervozita, Özil mohl ještě v 89.minutě přidat gól, ale v 90. na druhé straně Oscar zaznamenal čestný gól a upravil tak konečný výsledek na hrozivých 7:1 pro Německo. Brazilský sen se rozplynul.