Druhý den osmifinálových soubojů…

29. 06 2014

Nizozemí vs Mexiko  Nedělní večer nám přinesl možnost sestavit druhou dvojici, která se setká v další fázi mistrovství světa v Brazílii. První duel nabídl dva týmy, které patří na opačné konce spektra, pokud jde o herní styly. Ofenzívně laděné Nizozemce poslal předešlý průběh kvalifikací v osmifinále proti kvalitní defenzívě Mexika. Na straně Oranjes byli dva třígoloví střelci, Van Persie a Robben se zatím pečlivě trefovali a táhli Holandsko k úspěchu.

Úvodní hvizd a obě mužstva se do sebe zakousla. Mírným favoritem bylo Nizozemí, ale Mexičané byli od počátku tlačeni přesilou v ochozech. Proto se asi nezatáhli do obranného bloku a hra byla vyrovnaná včetně první ataků obou branek. V desáté minutě střídal ze zdravotních důvodů De Jong. Ve 13.minutě chybělo Mexiku pár decimetrů k zakončení po centru před branku, ale stav nadále zůstal stejný. V 17. Pro změnu po střele na stejnou branku šla tato pouhých pár centimetrů vedle tyče. O tři minuty později si Oranjes oddechli, když rozhodčí neodpískal penaltu za zákrok obránců vysokou nohou v jejich vápně. 24.minuta a střelu z dálky vytěsnil Cillessen na roh. První půlhodinka zakončená všeobecným občerstvením přinesla překvapivý průběh v podobě větší aktivity Středoameričanů bohužel bez oboustranných zakončení. Robben s Van Persiem byli pečlivě hlídáni a nedostávali se vůbec k míči. Poločas se blížil ke konci a diváci byli svědky šachové bitvy na zeleném pažitu. Ve 41.minutě Dos Santos protáhnul z úhlu holandské brankáře po zdařilém úprku obranou, ale to bylo asi tak vše, až na minelu v mexické obraně, která dala možnost Robbenovi a Van Persiemu k ataku, který však skončil zraněním mexického stopera.

Druhý poločas začal a již v 48.minutě Dos Santos levačkou poprvé překonal střelou z dálky Cillissena a Mexiko vedlo 1:0. Toto oživení zápas potřeboval, Oranjes museli zabrat a pustit se do útoku. Mexičané byli stále při chuti, využívali každé příležitosti ke střele na bránu. V 57.minutě zázračně Ochoa vyrazil Depayovu střelu po holandském rohu do brankové konstrukce a uchránil svou svatyni. 60.minuta znamenala další hrozbu a následující holandský roh. V téže minutě byl překvapivě stáhnut ze hry střelec vedoucího gólu. Nizozemci zvyšovali tempo, především Robben začal být vidět. V 66.minutě ofsajd zabránil uznání mexického gólu. V 71. pro změnu Sneijder pálil vysoko nad branku. A o tři minuty Robben utekl po své straně, Ochoa jej však vychytal. 75.minuta se stala poslední pro Van Persieho a zároveň občerstvovací přestávkou. Hned po ní se o střelu pokusil Mexičan Salcido, šla vysoko nad. V 85.minutě střídající Huntelaar zblízka ohrozil Ochou, ale jeho reflexy přiváděly Holanďany k šílenství, navíc se celá akce dohrávala v ofsajdu. Nervozita holandských fanoušků už byla oprávněná, jejich reprezentanti však v 88.minutě Sneijder odražený míč uklidil z velkého vápna do mexické sítě. 1:1. Aktivita se Tulipánům vyplatila a utekli hrobníkovi z lopaty. V 91.minutě si Robben doskočil rybičkou pro penaltu a při opakování bylo vidět, jak nesprávně posoudil rozhodčí tuto situaci a je až neuvěřitelné, jak Robbenovi na jeho teatrální pády všichni skočí. Huntelaar ji proměnil a poslal tak Mexiko domů. Mexiko vs Nizozemsko 1:2 Osud má někdy zvláštní podobu, ve fotbalu však často krutou tehdy, je li jeho spolustrůjcem rozhodčí. Holandsko nebylo lepší.