Kdo utvořil druhou dvojici bojující o finále?

6. 07 2014

Nejdříve blahopřejeme Petře Kvitové k jednoznačnému a za posledních 31 let nejrychlejšímu vítězství ve finále ženské dvouhry ve Wimbledonu. Bouchardovou přejela ve dvou setech 6:3 a 6:0.   Páteční zápasy na mistrovství světa v kopané v Brazílii proti sobě poslaly do boje o finále Brazílii a Německo. Ze sobotního dvojzápasu vzejde druhá dvojice. V prvním duelu na sebe narazily Argentina a Belgie, ve druhém Nizozemí a Kostarika. Vzhledem k pokračujícím technickým problémům je i dnes reportáž výrazně zkrácená, za což se omlouváme. Ještě malá informace ke zranění Neymara z posledního utkání. Má čistou zlomeninu 3.bederního obratle a Brazílie se musí do konce turnaje obejít bez něho. Zranění by mělo zůstat bez následků, jen tým kanárků tím přišel před zápasem s Německem o svou největší hvězdu. Momentálně se léčí v kruhu rodinném.

Argentina vs Belgie   Odborníky považovaná za černého koně šampionátu a velmi složením mladá reprezentace Belgie se postavila Messiho družině, jejíž výkony dosud nepatřily úplně k nejpřesvědčivějším, přestože tým je velmi nabitý předními hráči z nejkvalitnějších evropských soutěží. Šťastněji do zápasu vstoupila Argentina, když již od  8.minuty zásluhou Higuaina vedla 1:0,  bohužel pro ni přišla ve 33.minutě o zraněného Di Mariu, kterého je možno brát za hlavního předkladatele ofenzivních přihrávek a šancí. A tento stav byl i na konci prvního poločasu. Do druhého šla tedy Argentina s vedením o jeden gól a v 55.minutě mohl Higuain zvýšit, když obešel Companyho a překonal Curtoise v belgické brance, bohužel trefil pouze břevno. Belgičané se snažili výsledek zvrátit,  v rámci změn odešel  čtvrt hodiny před koncem i Hazard, docházelo však k častým faulům uprostřed hřiště a následovnému přerušování hry. Utkání se blížilo k závěru, Belgie mohutně finišovala, ale výsledek 1:0 pro Argentinu posunul jihoamerický tým do semifinále.

Nizozemí vs Kostarika  Oranjes byli určitě favoritem tohoto zápasu, úderná dvojice Van Persie s Robbenem zezadu jištěná dalším snajprem Sneijderem byla hrozbou pro každý tým na tomto turnaji. Trenér Van Gaal poskládal vynikající ofenzivně hrající tým. Kostaričané naopak překvapili již svým postupem ze skupiny smrti, s nímž se nespokojili ani v osmifinále, a i v tomto zápasu byli rozhodnuti neprodat svou kůži evropskému soupeřovi lacino. Do zápasu vstoupili aktivněji Holanďané, Van Persie se od počátku pohyboval neustále na hranici postavení mimo hru. 22.minuta přinesla velkou nizozemskou šanci, ale Navas v brance Kostariky průnik Van Persieho zastavil. V 34.minutě nebyla Kostarika daleko od úvodního gólu v síti Nizozemí, ale ani tato akce brankou neskončila. V 39.minutě Navas vytáhl fantastický zákrok proti Sneijderovu přímému kopu. Poločas skončil bez branek 0:0.

Druhý poločas přinesl oboustranně zajímavý fotbal, kdo však čekal rychlý nástup a gól v podaní Oranjes, nedočkal se a ještě v 70.minutě byl stav stále stejný. Jak se ukazovalo, úspěšný postup Kostariky až do čtvrtfinále nebyl náhodný. Oba týmy marně hledaly skulinku v obraně soupeře, a když už se našla, byli oba brankáři na svém místě. V 80.minutě Navas zazářil při další  dělovce. V 82. Sneijder nastřelil při trestném kopu tyč. A Navas vzápětí řešil další závar před sebou. V 89.minutě Van Persie minul v jasné šanci míč, Holandsko tlačilo, ale chybělo štěstí. V 91.minutě pomohl Kostaričanům snad zázrak a ubránili v normálním hracím času remízu.

Šlo se do prodloužení. Jihoameričanům docházely síly, Navas v 93. Minutě likvidoval další šanci, přesto první část prodloužení Kostaričané dokázali ustát bez inkasovaného gólu. Holandsko mělo více ze hry a pravidelně ohrožovalo branku. Druhou část zahájili tulipány opět ofenzívně, Robben si došel pro faul, sám zahrál trestný kop, ale nic vážného. Ve 111.minutě Huntelar nebral ohledy na Navase a ten musel být po vzdušném souboji ošetřován. O minutu později šance i na druhé straně, ale obrana Oranjes vše vyřešila. A Jihoameričané atak zopakovali ve 116.minutě, následující roh však minul svůj cíl. Vzápětí v jasné gólové šanci opět Kostarika, brankář bravurně kryl. Hrálo se vabank, oba týmy chtěly rozhodnout před penaltami, Sneijder trefil břevno, blížily se penalty. Van Gaal vystřídal ve 121.minutě brankáře, na penalty přišel Krul.

Kostarika poměrně překvapivě dovedla zápas až k penaltám, její obránci uhlídali obávané střelce. První série stanovuje stav 1:1, druhá 1:2 pro Holandsko, nedal Ruiz, třetí 2:3, čtvrtá 3:4 a poslední pátá posílá Holandsko do duelu s Argentinou, když Krul chytá druhou penaltu. Skončil zázrak z Kostariky, ovšem s potleskem ve stoje. Postupuje Holandsko.