Právě se nacházíte:

Kolumbie vs Uruguay

28. 06 2014

V druhém utkání překvapení likvidátor španělské obhajoby Kolumbie vyzvala Uruguay, která už se musela obejít bez kousavého Suáreze. Výše jeho trestu vyrazila mnohým dech, přesto bude zajímavé pozorovat, dojde li mu již konečně, že zuby do soupeře zakousnuté součástí fotbalu být prostě nemohou. Geniální nohy prostě nejsou vždy doplněné aspoň průměrným uvažováním. Třeba pan Řepka by mohl vyprávět.Nadšení pro fotbal je jistě i emocionální záležitostí, ale i tak vše má své meze. Agrese vůči soupeřům nebo rozhodčím není nic, co by se mohlo nazvat fair play. A na hřištích by právě o něj mělo jít nejvíce.

První sobotní zápas přinesl obrovské drama a jen pár centimetrů kovu brankové konstrukce 2x zachránilo brazilské hvězdy od předčasné dovolené. V tom druhém se čekal na stadiónu Maracaná v Rio de Janeiru neméně zarputilý výkon obou jihoamerických týmů. A začátek napověděl o temperamentu hráčů. Aktivněji začala Kolumbie a vyslala též první vážnější navštívenku již v 6.minutě. Její hlavní hvězda Falcao se nestihl do šampionátu dát do pořádku, na druhé straně distancovaného Suáreze měl zastoupit Edinson Cavani. Ale i tak bylo na hřišti plno kvalitních fotbalistů z předních evropských týmů. První půlhodina ukazovala poměrně taktikou svázaný fotbal, Uruguayci s nákopem od brankáře až na útok, Kolumbijci více kombinovali s častějším držením míče, nicméně oba celky byly velmi nervózní a z toho vyplývaly nepřesnosti. Ovšem 28. minuta přinesla krásný moment, střela z dálky kolumbijské desítky Jamese Rodrigeze se od břevna odrazila za brankovou čáru a znamenala vedení jeho týmu 1:0 a zároveň se tento hráč dotáhnul na nejlepší střelce mistrovství. Uruguay musela přidat, pokud chtěla myslet na postup. V 39.minutě Gonzáles namířil na kolumbijskou bránu a jen vynikající zákrok zabránil vyrovnání. Hra se po gólu částečně rozhýbala, přesto Kolumbijci drželi míč víc a uruguayské napadání nebylo důsledné. Poločas skončil a stav 1:0 dával více nadějí Kolumbii.

Druhý poločas začal ofenzívou vedoucího mužstva, na Uruguayi byla znát absence Suáreze a Cavani je typ nebezpečného hráče, který však potřebuje od spoluhráčů fullservis, aby mohl zakončovat. A toho se mu nedostávalo. V 50.minutě byli Kolumbijci za svou snahu odměněni, James Rodríguez se svou pátou brankou dostal do vedení střelců a zároveň zvýšil vedení na 2:0.  Prohrávající Uruguayci marně hledali protizbraň na takticky hrajícího soupeře a jejich akce končily na kvalitně hrající defenzívě. Přesto v 64.minutě vyslal Uruguayec C.Rodriguez prudkou střelu, Ospina vyrazil mimo svou branku. V 67.minutě vyčerpal uruguayský trenér možnosti střídání a posílil ofenzívu. Jeho svěřenci zvýšili aktivitu a dostávali se častěji před branku Ospiny, bohužel pro ně bez správného efektu. V 74.minutě Ospina vytlačil nebezpečný padáček na roh a udržel dvoubrankové vedení.  Podobně v 79.minutě Pereira nepřekonal při největší příležitosti po dalším vynikajícím zákroku Ospina v brance a stav zůstal stejný. 85.minuta a střela Cavaniho protáhla Ospinu, ale opět nic, v 88.minutě zápasu opět brankář likviduje trestný kop. Zápas končí 2:0 a známe soupeře pro Brazílii. Uruguay jede domů a Kolumbie vyzve Brazílii.