Kostarika vs Řecko až k penaltám

29. 06 2014

V druhém nedělní duelu se potkaly týmy ze Střední Ameriky a Evropy. Kostarika, překvapení ze skupiny smrti, z níž nepostoupily Anglie a Itálie, se postaví defenzívě s nádechem štěstěny v podobě penalty proto Pobřeží slonoviny v 93.minutě schovanou za jménem Řecko. Nyní se rozhodovalo, kdo se postaví dalším štístkům v čtvrtfinále. Jak jinak nazvat Holanďany, kteří těsně před koncem prohrávali s Mexikem, ale díky jednomu krásnému gólu v 88.minutě a Robbenem vyrybičkované penaltě dokázali vyhrát.

Prvních deset minut to bylo 3:0 pro Kostariku na zakončené akce, což nasvědčovalo správnosti předpokladu, že Řekové taktiku nezměnili. Nutno konstatovat, že ani Kostaričané moc neinkasovali, do tohoto zápasu pouze jednou na šampionátu. Ke konci první patnáctiminutovky se začali osmělovat i hráči z Evropy a dorovnali počet zakončení, byť také nepřesných. 23.minuta a přímý volný kop na řeckou branku sliboval dramatickou situaci, ale zakončení se nezdařilo. Utkání bylo plné nepřesností a dlouho nepřinášelo moc fotbalové krásy. Míč byl více na kopačkách Američanů, Řekové se snažili být aktivní a občas i útočit, ale první půlhodina šanci nepřinesla. Ta přišla až v 37.minutě, kdy Navas Řekům nedovolil skórovat z krásné akce a těžkou dorážku Salpingidise vytěsnil z prostoru své branky. Konec poločasu již nepřinesl nic, co by stálo za vzpomínku a mužstva odešla do kabin za stavu 0:0.

Druhý poločas začali překvapivě aktivněji Řekové a Samaras hlavou první atakoval hlavičkou Navasovu bránu. Kostarika zdaleka nepřipomínala ten tým, který v základní skupině oslňoval svou aktivitou a tahem na branku. Přesto nečekaně v 52.minutě Ruiz z hranice velkého vápna placírkou umístil překvapivou a velmi pomalou střelu k tyči Karnezisovi branky, brankář však vůbec nezareagoval a Kostarika vedla 1:0.Vzápětí měla Kostarika kopat penaltu za Torosidisovu ruku, kterou rozhodčí neodpískal a stala se z toho kuriózní situace, když byla udělena žlutá karta nespokojenému náhradníkovi Granadasovi z vedoucího týmu, který seděl na lavičce a na šampionátu neodehrál ještě ani minutu. Řekové přidali na tempu i na nervozitě. Po hodině hry měli blíže k postupu Středoamerčané. V 66.minutě získal Duarte druhou žlutou kartu a Řecko se nečekaně dostalo do téměř půlhodinové přesilovky. Jeho trenér okamžitě posílil ofenzívu a přeskupil síly a ve hře byli tři útočníci. A začalo se jiskřit, žluté karty na obou stranách přibývaly. Řekové se ovšem nedostávali do zakončení, nervozita na jejich kopačkách byla značná. V 79.minutě měli volný trestný kop, po kterém míč atakoval první patro tribuny. Minuty pro zástupce Evropy rychle utíkaly, oslabená Kostarika se už nikam nehnala a soustředila se na ubránění výsledku, který by jí poslal do čtvrtfinále. 88.minuta a skvělý zákrok Navase, který opět podržel své mužstvo i vedení. Snaha Řeků končila na nepřesnostech, Kostaričané se ani nesnažili útočit. A v 91.minutě se jim to nevyplatilo. Jako nejednou, vstali opět z mrtvých a Papastathopulos vyrovnal. 1:1 a šlo se do prodloužení. A to jen díky Navasovi, který bravurně vyrazil další střelu pod břevno.

První minuty prodloužení naznačily, komu docházeli síly a kdo se vrhnul do ofenzívy. Řecko bylo morálně na výši a Kostarika se nedostávala k míči. Campbell byl v tomto zápasu nedůrazný a únava byla znát na obou týmech. Vyšší věkový průměr u řecké a nižší počet hráčů u kostarické reprezentace byly znát. Prvních 15 minut prodloužení nakonec branku nepřineslo, Řecko mělo více ze hry. Do druhé části vstoupili konstruktivněji opět Řekové, většinou se snažili centrovat na své útočníky. Ve 112.minutě nejdříve zahrála Kostarika nebezpečný roh, aby se vzápětí hnalo pět Řeků na tři protivníky před kostarickou brankou. Vše bez gólového efektu. Oba týmy z posledních sil spěly k penaltám. V 121.minutě Navas v brance zakouzlil a penalty byly na světě. Stav 1:1 i po prodlouření

Začínala reprezentace Kostariky a první. série skončila 1:1,druhá 2:2, třetí 3:3, čtvrtá 4:3 pro Kostariku a pátou se rozhodlo o postupu Kostariky. Ve čtvrtfinále se potká Nizozemí s Kostarikou