Máme osmifinalisty a konečná pořadí v prvních dvou skupinách

23. 06 2014

Pondělní zápasy nám přinesly rozuzlení týkající se konečného pořadí a postupu do osmifinále. V prvním zápasu se proti sobě postavily dva týmy, které měly jistotu, že nepostoupí nikam, Austrálie a největší zklamání dosavadního průběhu šampionátu a obhájci posledního titulu mistra světa Španělé. Souběžně s nimi se potkali úspěšnější týmy ze stejné skupiny, tedy Chile a Holandsko. Vítěz tohoto zápasu se vyhne pravděpodobně Brazílii, u které se očekávala ve večerním zápasu výhra nad Kamerunem. I tady šlo o dvojzápas, druhým duelem byl boj o postup mezi Chorvatskem a Mexikem. Tak takto byly karty rozdány před zápasy. Jak s nimi týmy naložily? A jak je možné, že nejdříve musely své zápasy odehrát týmy skupiny B a až poté skupina A s Brazílií?

Španělsko – Austrálie  Obrovské zklamání španělských fanoušků i reprezentantů se projevilo i na určité nervozitě v samotném týmu. Reprezentace složená z megahvězd evropské i světové kopané nepředvedla dosud vůbec to, co z ní dělalo dvojnásobné mistry Evropy a úřadující mistry světa. Obrana velmi často chybovala, Sergio Ramos vůbec nebyl tím pilířem, jak ho zná celý svět, ofenzíva byla bezradná. Austalany nikdo nefavorizoval, v nabité skupině se jejich postup neočekával. Prvních dvacet minut potvrzovalo vyřčené a Španělé neukázali nic, co by stálo za řeč, Australané disciplinovaně přistupovali k protihráčům a moc jim nepovolili. Ani dalších 15 minut nic nezměnilo, jen tiki-taka byla nahrazena delšími přihrávkami, které Španělsku moc nejdou. 36.minuta přinesla konečně krásnou akci Iniesty, Juanfeana a zakončil ji efektní patičkou David Villa na 1 : 0. Tímto výsledkem také první poločas skončil. Druhý poločas začal aktivněji španělský tým, ale trochu nepochopitelně byl v 57.minutě vystřídán jeho nejlepší hráč David Villa a místo něj si poprvé zahrál Juan Mata. A protože dalších 10 minut se nic moc nedělo, opustil hřiště Cazorla a nahradil ho Fabregas. Jeho příchod byl v 69.minutě  oslaven druhým gólem, kdy opět Iniesta našel kolmicí Torrese, který nedal Ryanovi šanci. Australané již tušili, že domů odjedou bez získaného bodu. Zvláště, když Fabregas v 82.minutě našel Matu v pozici, z níž tento hráč potřetí překonal Ryana a stanovil stav na 3 : 0. Konec zápasu přinesl ještě krásnou střelu střídajícího Da Silvy, ale stav už se nezměnil a Španělsko získalo své první a zároveň poslední body na tomto šampionátu. Pro oba týmy je už na letišti připraveno letadlo.

Chile – Holandsko V souboji dvou lídrů skupiny B a jistých postupujících šlo o vítězství a lepšího soupeře pro osmifinále. První poločas zpočátku přinesl fotbal bez výrazných šancí, Robben se snažil a byl velmi aktivní, ale byla znát absence Van Persieho, který stál pro dvě žluté karty. První šance přišla až ve 23.minutě na straně Chile, když Gutierrez přestřelil. Oranjes si počkali až do 35.minuty, ale hlavička de Vrije minula branku a ve 40.minutě Robben předvedl svou klasickou akci a minul také. První poločas skončil bez branek. Do druhého vstoupily oba týmy ve stejném tempu. Nikdo moc neriskoval a docházelo k zbytečným ztrátám míče. Také byl poměrně vysoký počet faulů. Chilané hráli dosud velmi opatrně a nepouštěli se do velkých věcí. Aktivnější Nizozemci v čele s rychlým Robbenem více zaměstnávali svého soupeře, ale ani čtvrthodinu před koncem se stav neměnil. Robbenova střela, Kuijtova hlavička, nic z toho neznamenalo gól. 76.minuta však běh zápasu změnila, když těsně po svém příchodu na trávník vsítil Leroy Fer a Oranjes se dostali do vedení 0 : 1. V 81.minutě si Chilané žádali o pokutový kop po ruce Vlaara, ale sudí nesouhlasil. Chilané tak pomalu tušili, že je čeká postup až z druhého místa a pravděpodobnost setkání s Brazílií v osmifinále. Konec zápasu už byl blízko, když Robben unikl a po své straně a po jeho přihrávce druhý střídající Depay překonal Brava v chilské brance. Holandsko se stoprocentním ziskem vyhrálo svou skupinu. Konečný stav 0 : 2, Holandsko vyhrálo skupunu, Chile je druhá.

Brazílie – Kamerun  Duel kamerunských lvů s favoritem šampionátu a domácím mužstvem Brazílie nebyl soubojem o postup v pravém slova smyslu. Lvi už mají jistou brzkou cestu domů, zatímco Brazilci mohli vyhrát skupinu a i se to očekávalo. Jen velká shoda okolností by jim zabránila v postupu. Kanárci vstoupili do utkání s chutí a tlačili se od začátku před kamerunskou branku. Přesto afický tým pečlivě bránil a snažil se o rychlé výpady. Při některých zákrocích se jiskřilo, ale z čistého nebe udeřilo v 17.minutě a Neymar pohodlně uklidil potřetí na tomto turnaji míč do kamerunské sítě. 1 : 0. Ve 20.minutě se opět dostal ke střele, ale brankáře nepřekonal. O další minutu později Fred nepřetlačil Itandjema. Obraz hry však předpovídal koncert žlutých virtuósů. 26.minuta a stadion ztichnul, nejdříve břevno a poté roh, odražený míč se vrátil zpět a 1 : 1 po vynikající přihrávce před bránu Matip srovnává prvním gólem Kamerunu na šampionátu. A Lvi bojovali nadále a bez počátečního respektu. 34.minuta však znamenala  další gól v jejich síti a Neymar střelou do protipohybu brankáře upravil skóre na 2 : 1 pro Brazílii, navíc to byl jeho 4.gól na tomto mistrovství. Kamerun však pokračoval v sympatickém projevu, uprostřed hřiště důrazně napadal a snažil se nadále útočit. Do konce poločasu jsme viděli pohledný fotbal s dobrými pokusy na obou stranách, ale bez skórování.

Druhý poločas hned od začátku začal v rychlém tempu a Brazilci přitlačili na pilu. 49.minuta a Itandjema vytáhnul brilantní zákrok proti Neymarovo trestnému kopu, vzápětí Fred po centru Luize při hraniční ofsajdové situaci zvýšil na 3 : 1.  Kamerunci přesto nesložili zbraně, ale hlad Kanárků po vítězství byl zjevný. Jejich akce byly nebezpečnější a především jejich hvězda Neymar měl velkou chuť se předvést před domácím publikem v co nejlepším světle a hýřil aktivitou. Přesto byl v 70.minutě stáhnut trenérem Scolarim ze hřiště. Brazílie nadále podnikala ofenzivní výpady a Kamerun se bránil za cenu častých faulů. Přesto i nadále působil sympatickým dojmem. V 84.minutě už ale nezabránil Fernandinhovi ve vstřelení čtvrté branky, navíc po chybné rozehrávce na vlastním velkém vápnu. 4 : 1. Brazilci poté již v pohodě a s radostí dovedli zápas k zaslouženému vítězství, Kamerun končí bez bodu. Brazílie postupuje z prvního místa.

Chorvatsko – Mexiko  Tímto zápasem o vše se rozhodovalo mezi papírově srovnatelnými týmy o tom, kdo doplní pravděpodobně postupující Brazílii do osmifinále. Chorvaté odčinili křivdu sudích, kterou se tito podepsali na výsledku s Kanárky, a toužili po postupu, Mexičané však neměli v úmyslu odstoupit od svého záměru jít také dále. Navíc by při osudném zaváhání domácích mohly na jejich úkor postoupit oba tyto týmy. Chorvaté se od začátku pustili aktivněji do své práce, ale mexická defenzíva pracovala velmi pozorně. Takže se prvních patnáct minut hrálo především ve středu hřiště. 16.minuta přinesla vzrušení v podobě Peraltou nastřelené brankové konstrukce chorvatské branky. Po půlhodině hry lze konstatovat, že oba týmy přistupovaly velmi obezřetně k tomuto zápasu, aniž by chtěli zbytečně riskovat chybu. Držení míče je sice v jasné režii evropského mužstva, ale šance na obou stranách chybí. A podobný obraz bez většího rozruchu byl vidět až do konce prvního poločasu. Vzhledem k tomu, že Brazílie neměla v úmyslu v současně hraném utkání prohrát, remíza by Chorvatům k postupu nestačila a druhý poločas sliboval jejich větší snahu.

Prvních deset minut druhého poločasu však žádnou změnu nepřinesly. Defenzíva obou týmů výrazně převažovala nad útočnými snahami. Jihoslované potřebovali nutně skórovat, Mexičané by se spokojili s bezbrankovým průběhem. Byla odehrána hodina zápasu, který zatím nenadchnul. Chorvaté se nemohli probít přes střed hřiště, mexická nepřesnost v koncovce pro změnu bránila ke vstřelení vedoucího gólu. V 64.minutě reklamovali reprezentanti Mexika penaltu za nastřelenou Srnovu ruku, ale nepochodili. Přesto převzali aktivitu a ta jim přinesla nevyužitou gólovou příležitost. Pletikosa však byl na svém místě. V 72.minutě však už nestačil na hlavičk Rafaela Marqueze a kapituloval, Mexiko se dostalo do vedení 1 : 0 a postup mělo na dosah. Chorvaté se snažili o rychlý kontr, ale Ochoa ani nemusel zasahovat. A sprchu pro Jihoevropany dokonal Guardado o 3 minuty později, když zvýšil střelou z vnitřku velkého vápna na 2 : 0. Tím začal vyplňovat datum odletu na letenku chorvatské reprezentace. V 78.minutě byl konečně překonán i Mexičan Ochoa, naštěstí jej zastoupil na brankové čáře Moreno a ubránil tím dvoubrankové vedení. V 82.minutě Hernandez dokonal hlavičkou masakr Chorvatů, 3 : 0. Ti druhý poločas nezvládli a i když Perišic vynikající střelou ze strany v 87.minutě korigoval konečný stav na 3 : 1, navíc si nechali vyloučit o minutu později Rebiče, rozhodně zklamali nejen své fanoušky, ale předvedeným výkonem ani nemohli na postup dosáhnout. Mexiko zaslouženě postupuje z drhého místa ve skupině.

Osmifinálové duely : Brazílie vs Chile a Mexiko vs Nizozemí