Olympiáda ve výsledcích z pohledu Čechů, osmnáctý den

23. 02 2014

Dnes uplynulo přesně 18 dní od prvního startu akrobatických lyžařek a snowboardistek v kvalifikaci. Je dobojováno. Zimní olympijské hry v Soči končí. Do dnešních bojů se zapojili už jen bobisté a po včerejších dvou jízdách byli na 16. místě. Dnešek už nic nezměnil a svou pozici si udrželi. Pilot čtyřbobu Jan Vrba i jeho posádka tam mohli jen popřát ruským reprezentantům k vítězství.

Dalším pokusem o medaili  byl závod mužů na 50 km v běhu na lyžích. Celý  zbytek světa převálcovali Rusové, první skončil Legkov, obě další medaile skončili ve stejném týmu. Z našich se do cíle dostavil na 29. místě Novák, 31. Bauer a 37. Jakš. Možná šlo o poslední Bauerovo vystoupení na olympijských hrách vůbec, i když sám Lukáš nevyloučil pokračování v karéře. ,,Je příliš brzy mluvit o definitivním konci, co bude, se ukáže časem", řekl nejlepší lyžař v naší olympijské historii.

Poslední sada medailí se rozdělila po finálovém souboji v hokejévém souboji velikánů. Po včerejšku jsme věděli, že bronzový stupínek patří Finsku, boj o zlato začala lépe Kanada. Švédové působili poněkud unaveně a v prvné třetině se Kanaďané ujal vedení 1 : 0. Ve druhé přidal gól Crosby, takže do třetí třetiny nastoupili Švédové s dvougólovým mankem. Ani ve třetí části nevyšel tým olympijských vítězů střelecky na prázdno. Konečný výsledek 3 : 0 pro Kanadu je zasloužený a blahopřejeme vítězi.

Rusové se stali nej úspěšnější zemí v zisku medailí, 13 zlatých je katapultovalo do čela. Otázkou je, kolik z nich by vyměnili za vítězství v olympijském hokejovém turnaji. Možná by pro ruské hvězdy bylo velmi poučné se podívat na nadšení těch kanadských. Jejich nasazení i chuť po vítězství byly příkladné a my můžeme jen doufat v dohodu vedení kanadsko-americké NHL a majitelů klubů pro další olympiádu. Absence toho nejlepšího, co bruslí s hokejkou v ruce mezi tvrdými mantinely, by byla na škodu. Zatím se však zdá, že díky několika zraněním se majitelé týmů a bafuňáři nedomluví. Mají na to ale ještš dost času.

Konec. Slavnostní ukončení Zimních olympijských her v Soči zatáhne definitivně oponu, sportovci se rozjedou do śvých domovů, nebo tam, kde budou pokračovat jejich sportovní klání. Bude se hodnotit, hledat nápravy, případně těžit z úspěchů. Přijdou další šampionáty, mistrovství, budeme se těšit na jaro a s ním probouzející se letní sporty. Důležitým je nejen  to, že se sportovalo, ale i to, že se podařilo udržet bezpečnost a všichni se vrátili domů..