Pondělní osmifinálová utkání…

1. 07 2014

…svedly dohromady evropsko-africké dvojice. Zatím jsme v ukončených osmifinálových zápasech viděli obraty v závěru zápasu, dva penaltové rozstřely a zklamané týmy, které opustily šampionát. Chile, Uruguay, Řecko a Mexiko srdnatě bojovaly, ale fotbal je hra, a ta přináší výhry i prohry. Vítězové setrvali, i když až po vyrovnaném boji, Brazílie, Kolumbie, Kostarika byly doplněny Holandskem. A přidají li se další Evropané, nebo naopak Afričané, to byla tajenka.

Francie vs Nigérie   Nejdříve Francie vyzvala Nigérii a reprezentace země galského kohouta s Benzemou na hrotu byla favoritem. Nigérijci patří k nejlepším africkým mužstvům a rozhodně chtěli překvapit. První půlhodina gól nepřinesla, ale viděli jsme zajímavou kopanou a obě země se snažily získat územní převahu a dostávat se do zakončení. Zápas poznamenala neuznaná regulérní vstřelená nigerijská branka z důvodu domnělého ofsajdu. Ten však nebyl a africký tým byl okraden o vedení. Francie měla také dvě šance, ale zdaleka ne tak úspěšné. A v nastoupené cestě pokračovaly až do konce prvního poločasu. Především 40.minuta volala po francouzském gólu. Právě Benzema a Evra byli nejčastějším jménem znějícím z mikrofonu moderátora zápasu. Ve 44.minutě zkusili nadvakrát překonat francouzskou defenzívu Nigerijci, ale brankář perfektně zasáhnul do jejich záměru.

Druhý poločas začal a oba týmy hned od počátku atakovaly soupeřovu branku, pořád však chyběl zápis do kolonky vstřelené branky. Rozhodně se nehrálo v rukavičkách. Francouzi si uvědomovali blamáž na minulém šampionátu, který opustili již po utkáních ve skupinách, Nigerijci cítili svou příležitost. V prvních deseti minutách se také často ošetřovalo a zažlutilo se, i na nosítka došlo. Více se bojovalo, než abychom byli svědky kvalitní kombinační hry. V 64.minutě nigerijská střela vyprášila francouzské rukavice brankáře Llorise, ale stav zůstával stejný. V 70.minutě Benzema po narážečce ve vápnu překonal nigerijského gólmana Enyeami, ale Victor Moses vykopnul míč z prázdné brány a nově použitá technologie prokázala, že to stihnul před brankovou čárou. O tři minuty později vyslal dalekonosnou střelu, ale ani ta v síti neskončila. V této fázi zápasu byli Francouzi při chuti. 75.minuta a nejdříve opět míč za zády brankáře vykopnul africký obránce a vzápětí se zatřáslo břevno nigerijské branky po nádherné střele. V 79. hlavičku Benzemy brankář vytěsnil na roh a při jeho exekuci už Pogba hlavou nedal nikomu šanci a zavěsil. Nigerie měla cca 14 minut na korekci výsledku. Jenže v 84.minutě byla Francie blíže k druhému gólu po krásné kolmici však byla následná střela po vynikajícím zákroku brankáře Enyeami pouhým podkladem k zahrání rohu. Čas utíkal a Nigérie se pomalu loučila s Brazílií. V 90.minutě se navíc Griezmann prosadil po rohovém kopu a Yobo upravil vlastním gólem konečný stav, Francie zvítězila 2:0 a postupuje dále.