Poslední osmifinalisté jsou známí…

26. 06 2014

Čtvrteční večer nám přinesl poslední utkání ve skupinách a zároveň ukončil účinkování dalších týmů na letošním mistrovství světa. USA vyzvaly ve skupině G Německo a Portugalci zkusili přemluvit fotbalového boha, aby jim pomohl k postupu, Ghana po dalších rozporech v týmu a odjezdu dvou opor Boatenga a Muntariho rozhodně nevzdávala boj o postup. Druhý dvojzápas proti sobě postavil ve skupině H Jižní Koreu s Belgií a Alžírsko s Ruskem. Další zajímavostí byl vyřčený trest pro Uruguayce Suáreze za pokousání italského protihráče. Po prostudování videa byl potrestán na 4 měsíce zastavení činnosti, zákaz nastoupit v devíti mezinárodních zápasech, nesmí vstoupit na fotbalový stadion, účastnit se akcí spojených jakkoliv s fotbalem a pokutu 100 tisíc  švýcarských franků. Jde o velmi exemplární potrestání pro opakující se recidivu a platí okamžitě.

Německo vs USA  byl souboj dvou vedoucích týmů ve skupině a remíza by oba posunula do osmifinále. Trenéři obou týmů jsou přátelé, ale to neznamenalo, že by se hrálo bez nasazení a na jistotu. Německá ofenzíva byla po celý zápas velmi nebezpečná, Američané se pro změnu nikam nehnali a snažili se neinkasovat. Takže první poločas sice přinesl pár hezkých fotbalových okamžiků, ale nikoliv gólových. S tím německý kouč spokojený nebyl a poslal do hry Kloseho. Branku však vstřelil jiný snajpr Thomas Müller. Krásná střela k tyči a bylo to 1:0. Ani ta však reprezentaci USA nepřinutila změnit styl hry a dohráli zápas v podobném stylu až do posledních minut, těsně před koncem mohli ještě 2x korigovat výsledek, ale to se nepodařilo. Přesto jsme právě v tomto duelu viděli oba postupující.

Portugalsko vs Ghana, duel, který znamenal pokus změnit datum odjezdu z Brazílie. Bohužel pro oba týmy výchozí situace nebyla moc dobrá. Neměly totiž vše ve svých rukách. Navíc ghanskou reprezentací zmítaly vnitřní problémy a portugalský snajpr Ronaldo nebyl na šampionátu v naprostém pořádku. Přesto to byl právě on, kdo po pěti minutách zahrozil a střelou ze strany překonal brankáře, bohužel mu v cestě stálo břevno. A svůj pokus opakoval i v desáté minutě, tentokráte z trestného kopu a v 19. hlavičkou pro změnu trefil brankáře. Afričané se moc do ofenzívy nedostávali, přesto první skórovali, bohužel se Boye trefil do vlastní brány. 1:0 pro Portugalsko. I když poté zvýšili Ghaňané tempo, vyrovnání přišlo až po změně stran. V 57.minutě Gyan hlavičkou překonal Betu v portugalské brance a bylo to 1:1. V 73.minutě si Portugalci žádali penaltu, nebyli ale vyslyšeni, v hlavní roli byl opět padající Ronaldo. A právě on se dočkal svého prvního gólu v 80.minutě, kdy dopravil prudkou střelou do sítě odražený míč. Stav 2:1 Portugalsku nestačil a Ghana by potřebovala k postupu góly vstřelit dva. Nic takového se nestalo, takže oba soupeři se rozjeli balit kufry. A šampionát ztratil další velkou hvězdu.

Alžírsko vs Rusko   Tento důležitý zápas skupiny H rozhodně nepatřil k perlám šampionátu. Rusové do něj vstoupili lépe a už v 6.minutě překonal Kokorin výstavní hlavičkou afrického brankáře. Rusko vedlo 0:1 a Alžířané přidali a snažili se útočit, gól však nestřelili. Vzhledem k předešlým dobrým výkonům, kdy o body přišli s Belgií až v samotném závěru a Jižní Koreu porazili, dalo se očekávat, že se v druhém poločasu o postup ještě poperou.

Začátek druhého poločasu přinesl velkou šanci Rusům, ale africký brankář M´Bohli bravurně zasáhnul a stav se nezměnil. V 6O.minutě se Slimanimu  podařilo vyrovnat na 1:1 a Alžírsko se přiblížilo postupu. Další průběh znamenal ruskou ofenzívu bez koncovky a Alžířané vybojovali překvapivý postup do osmifinále, kde se utkají s Německem.

Belgie vs Jižní Korea   Belgie byla s šesti body byla od počátku jasným favoritem na postup a v dnešním zápasu si mohla dovolit luxus nechat odpočívat některé opory. Korejci přesto nebyli týmem, který by permanentně hrozil a nejvýznamnějším okamžikem prvního poločasu byla 44.minuta a vyloučení Belgičana Defoura za šlapák. Průměrný zápas tak vstoupil do druhého poločasu se stavem 0:0.

Druhý poločas znamenal tlak Korejců, který skončil břevnem v 59.minutě a pokračoval nadále, až v 78.minutě se podařilo Vertonghenovi dorazit vyražený míč do korejské branky. Korejská ofenzíva se snažila změnit stav, ale v 90.minutě málem opět inkasovali. Na stavu 1:0 se už nic nezměnilo a Belgie vyzve Spojené státy.