První týmy mají jistotu, že pojedou domů. Austrálie , Španělsko, Kamerun out.....

18. 06 2014

Australané dnes předvedli proti Holandsku daleko lepší výkon, než Španělé, přesto získali nemilou jistotu nemožnosti postoupit ze skupiny B do dalších soubojů.  Jejich výkon byl příjemným překvapením a Oranjes předvedli pro změnu svou sílu v koncovce až ve chvíli, kdy jim teklo do bot.

Austrálie – Nizozemí 2 : 3. Tak zní konečný výsledek zápasu, ve kterém se ve vedení střídala obě mužstva. Prvních dvacet minut byli Australané aktivnější, ale z první příležitosti Robben uspěl a dostal svou třetí brankou Holandsko do vedení.  O minutu později však vyrovnal nádherným volejem Cahill a začínalo se od začátku. Po zbytek poločasu byla Austrálie aktivnější a pokračovala v tom i po přestávce. V 54. Minutě se dočkala penalty za ruku ve vápně a Jedinak ji poslal do vedení. Bohužel pro ni jen na čtyři minuty, kdy vyrovnal Van Persie. A za dalších deset minut zkázu pro Australany zakončil Depay a stanovil konečný výsledek a odeslal australskou reprezentaci domů. Její poslední zápas se Španělskem bude již jen o čest.

Druhým zápasem se stala bitva mezi Chile a Španělskem. Úřadujícím mistrům světa šlo o bytí a nebytí, případná prohra by je poslala domů a remíza by je pouze udržela ve hře. Ani výhra však postup nezajišťovala. Navíc vysoká prohra s Holandskem potvrdila to, co napovídala celá poslední sezóna, tedy to, že proslulá tikitaka, neboli systém krátkých přihrávek, na němž byla postavená hra Barcelony a letos i Bayernu Mnichov, se stala minulostí. Konečně snad budeme ušetřeni převahy nudného držení míče a i mistři světa se vrátí k dynamickému pojetí fotbalu.

Již od počátku zápasu bylo zjevné, kterým směrem se budou další minuty ubírat, Španělé se vrhnuli do ofenzívy. V 15. Minutě málem udeřili, ale závar před chilskou brankou gólem neskončil. Což se nedalo říci o akci v 19 minutě na druhé straně, na jejímž konci byl Vargas a po další chybě obrany vedené Ramosem Casillas opět lovil míč ze sítě a do vedení se nečekaně dostala reprezentace Chile.  Španělům nezbylo nic jiného, než se pustit do útoku. Na jejich kopačkách však byla znát nervozita. 43. minuta znamenala pro Španělsko katastrofu číslo dvě, po trestném kopu brankář Casillas vyrazil míč nesmyslně před sebe a Aranquiz zvýšil vedení Chile na 2 : 0. Přestávka v šatnách bude jistě rozdílná a trenér Del Bosque má o čem přemýšlet. 2. poločas začal snahou Španělů upravit skóre ve svůj prospěch. Ale ohrozit soupeřovu branku v prvních deseti minutách se podařilo jen jednou a bez gólového efektu. Ani zamíchání sestavou neneslo ovoce. Stále chyběla přesnost. V 64. minutě Torres nahradil Diega Costu na hrotu. V 68. minutě Chilné mohli dokonat dílo, ale minuli po rychlém útoku prázdnou branku Casillase ze tří metrů. 76. minuta a Pedro opustil scénu, na jeho místo nastoupil Cazorla a posílil ofenzívu. Přesto se obraz hry moc ve druhém poločase nezměnil, Chilané se snažili nebezpečně útočit a napadat rozehrávku. Deset minut před koncem chilský brankář Bravovytěsnil střelu Cazorly mimo branku jen s největším úsilím a vzápětí se nechal ošetřit. 84. minuta a Iniesta jej opět protáhnul. Nicméně úsměv z tváře Del Bosqueho zmizel úplně, čas utíkal. V 88. minutě skončil Vidal a z trestného kopu vzápětí Cazorla opět ohrozil Brava bez konečného efektu.Závar před chilkým brankářem těsně před koncem už nic nezměnil.  Šok pro celý svět je dokonán. Chile versus Španělsko 0 : 2. A obhájce titulu jede domů, poslední zápas s již také nepostoupivší Austrálií bude jen formální záležitostí.

Posledním zápasem dne byl na programu noční duel mezi Chorvatskem a Kamerunem. Toto utkání je prvním vzájemným soubojem. Ve svém úvodním utkání Chorvaté pocítili křivdu v podobě výkonu japonského sudího, jehož přičiněním prohráli 1 : 2. Především penalta nařízená za teatrální pád Brazilce Freda byla pro ně příliš krutá. Kamerun podlehnul Mexiku a v tomto zápasu jde tedy o udržení šance na postup do další fáze turnaje.

Chorvaté však využili nepřítomnosti kamerunského kapitána Samuela Eto´a a proslulé nedisciplíny Lvů dokonale a uštědřili Kamerunu knockout, který tým plný hvězd poslal domů. Kmenový hráč Barcelony Song se nechal nesmyslně vyloučit za úder do zad Madžukiče a africký tým dohrával 60 minut v deseti. Nejdříve se po 11ti minutách trefil Olič, poté Perišič ve vyložené příležitosti selhal. Přesto byli hráči Kamerunu flustrovaní, což se projevilo vyloučením Songa. Hned po přestávce napravil Perišič své zaváhání a po zachyceném odkopu a po sprintu přes celou polovinu hřiště zavěsil k tyči. Mandžujič dokonal dílo a v 61. a 73. minutě podepsal zdecimovanému týmu ortel a vyplnil datum odletu zpět domů. Chorvatsko - Kamerun 4 : 0