První zápasy ve skupinách ukončeny…

17. 06 2014

Duely mezi Belgií a Alžírskem a Ruskem a Jižní Koreou ve skupině H dnes ukončily úvodní zápasy ve skupinách a utkáním mezi domácí Brazílií a Mexikem začalo druhé kolo soubojů o postup do další vyřazovací fáze šampionátu.

Belgičané jsou údajně černým koněm turnaje, pravdou je, že se jim podařilo poskládat kvalitní tým, který se probojoval z kvalifikace do závěrečného turnaje s velmi dobrými výsledky i hrou. Alžírsko je vyspělým africkým fotbalovým týmem, pro nás je však jeho hra úplně přehledná. Může překvapit, ale očekávání a naděje k postupu příliš nevzbuzuje. Přesto právě Alžířané vsítili první branku zápasu v 25. minutě z penalty a zaskočili soupeře. Až do 70 minuty Belgičané vedli ve všech statistikách mimo skóre, ale právě v tuto minutu vstřelili vyrovnávací branku a o 10 minut později se dostali po dalším tlaku do vedení. To se jim podařilo udržet do konce a dle očekávání získali tři body za vítězství 2 :1.

Brazílie – Mexiko bylo utkání dvou navzájem si známých a častých rivalů. Od Brazilců se nečeká nic jiného, než titul, tedy aspoň v jejich vlasti. Mexičané byli ale samozřejmě rozhodnuti jim to zkomplikovat. Ve svém středu mají mnoho velmi zkušených matadorů a patří k týmům, jejichž ambicemi je postup ze skupiny. Na druhé straně stál tým kanárků vedený mladíčkem Neymarem a tlačený diváky a fanoušky k vítězství. Úvodní čtvrthodina byla nervózní a plná faulů, přesto žlutomodří měli převahu. I poté se Mexiko dostávalo na dohled brazilské branky jen sporadicky. Přesto ve 23. minutě stadión zašuměl při střele těsně nad její břevno a o dvě minuty později na druhé straně bravurní zásah brankáře Ochoy zabránil změně skóre. Do konce poločasu došlo ještě k jednomu ohrožení mexické svatyně, ale přesto se šlo da šaten za stavu 0 : 0. Druhá část slibovala boj o tři potřebné body. Mexiko obezřetně kombinovalo a snažilo se překvapit, Brazilci hledali způsob, jak překonat soustředěnou defenzívu. V 63 minutě Neymar při trestném kopu po faulu na svou osobu těsně minul protivníkovu branku. V 68. minutě byl stažen Fred a Scolari se rozhodl posílit útočnou sílu a na hřiště přišel Jo. 20 minut před koncem stav bez branek nikdo nečekal. V 73. minutě se na hřište dostal i Mexičan Hernandez hrající na hrotu za Manchester United. Dosud byly obostranné útoky zakončované bez efektu. V 84. minutě byil staženi ze hry Dos Santos na straně jedné, Brazilec Oscar na straně druhé a nahrazeni novými hráči. A o minutu později Ochoa opět čaroval a po hlavičce Thiago Silvy zachránil čisté konto Mexika. Tři minuty před koncem zkoušel Marcelo vymodlit penaltu pro Brazílii, ovšem marně. V 90. minutě Julius Cesar očima vytlačoval mexickou střelu nad břevno brazilské branky a vzápětí čelil další ráně. Konečný hvizd rozhodčího znamenal relativně překvapivou remízu 0 : 0 a zdramatizování situace v této skupině.

Rusko uzavřelo svým zápasem s Jižní Koreou sérii prvních zápasů. Trenér Capello naordinoval přísný režim, hráči se musí obejít bez manželek, sociálních sítí a chce po nich maximální soustředění na turnaj bez rušivých vlivů. Jeho plat je zdaleka nejvyšším s dvojnásobným proti například koučovi anglické reprezentace. Tím je také řečeno, že se od něho očekává dobrý výsledek. Postup ze skupiny je téměř povinností. Samotný zápas však nepřinesl nic jiného, než prosté taktické oťukávání se v nudném tempu. Oba brankáři byli spíše, než ozdobou svých týmů, důvodem k obavám. Jejich nejistota byla zjevná a úsměvná chyba ruského veterána Akinfejeva způsobila šok v řadách fotbalové sborné a vedení Korejců od 68. Minuty 1 : 0. Trenér Capello ihned reagoval a do hry poslal Keržakova, jemuž se po šesti minutách povedlo vyrovnat a začal se konečně trochu hrát fotbal. Nicméně výsledek 1 : 1 zůstal až do konečného hvizdu. O tomto zápasu nelze napsat více zajímavého, protože nijak nenadchnul a oba brankáři budou muset potrénovat, chtějí li týmy pomýšlet na úspěch.