Právě se nacházíte:

Sobota přináší…

21. 06 2014

Dnešní den nám přinesl další díl seriálu nazvaného Mistrovství světa v kopané, své zápasy odehrála Argentina s Íránem, Německo s Ghanou a Nigérie s Bosnou a Hercegovinou. Argentině stačila k zajištění postupu výhra a všichni byli zvědaví na její výkon. Íránci by měli být zákuskem, ale ne vždy se všechny prognózy vyplní. V dalším duelu se na německé straně i na té protější představili sourozenci Boatengové a tato pikantnost jistě přitáhla pozornost. Poslední zápas byla poslední možnost udržet si šanci na postup pro Bosńany v čele s Džekem.

Překvapením se dá nazvat výsledek prvního poločasu zápasu mezi favorizovanou Argentinou a Íránem. Držení míče sice vyznělo jasně pro jihoamerický tým v poměru 75 ku 25 procentům, ale vyložené gólové příležitosti jsme neviděli. Asijské mužstvo hrálo velmi prakticky a snažilo se držet Argentince od své branky, dopředu nic moc nevymýšlelo. Druhý poločas začal v tom samém duchu. Di María se snažil rozehrávat akce, ale hvězdy v pruhovaných dresech v čele s Messim se nemohly prosadit. Hra do plných jim opravdu nesvědčila. V 60.minutě sice sám Messi střelou nad zemí vyděsil íránského gólmana, ale těsně minul. Nervozita na kopačkách favorita byla s ubíhajícím časem znát a soupeř se dostal i k nebezpečným střelám na Romerovu bránu.

Dlouho byl druhý poločas v podání Argentiny ještě horším, než první, v 67.minutě málem Romero tahal míč ze své sítě. Přesto do konce zápasu zbývalo ještě mnoho času. 73.minuta byla po faulu na Di Mariu šancí pro Messiho. Trestný kop z blízkosti velkého vápna však minul levou tyč branky. A o minutu později se po nadějné příležitosti netrefil ani Di María. 76.minuta přinesla mohutné střídání, Argentina za účelem posílení ofenzívy, Írán se přesto nadále držel své taktiky a pečlivě bránil, často za cenu pouhých odkopů. Asijské mužstvo 10 minut před koncem působilo bezradně, jihoamerické se tlačilo před branku soupeře, ale s nulovou efektivitou. V 86.minutě se přesto Írán dostal do velké šance, bohužel pro něj šla střela po zásahu Romera mimo tyče. Neschopnost zakončit přispěla k překvapivému a těžce vydřenému výsledku. Tým nabitý hvězdami nebyl schopen překonat mužstvo plné neznámých hráčů dříve, než 20 sekund před koncem běžné hrací doby. To se totiž konečně podařilo spasiteli Messimu z dálky překonat íránského brankáře a stanovit konečný výsledek na 1 : 0 pro Argentinu a zajistit 3 důležité body vedoucí k postupu do další fáze šampionátu.

Prvních dvacet minut utkání mezi Německem a Ghanou nepřineslo nijak zajímavý fotbal, soupeři hráli především uprostřed hřiště a byl znát vzájemný respekt a opatrnost. Ghana nutně potřebovala bodovat, Němci po vysokém vítězství nad Portugalskem mohli být více v klidu. Skupina G zdaleka není jasná, v zápasu Portugalska s USA půjde také o hodně. 32.minuta přinesla krásnou střelu na Neuera, ten ji pouze vyrazil. A Afričané byli i nadále aktivní, ale ani Němci nepůsobili nijak ospale. Zatím však chyběla zápasu vyložená gólová šance. Tento stav vydržel až do konce 1.poločasu.

Druhá půle začala tak, jak skončila první, oba týmy byly aktivní, nicméně se bojovalo především uprostřed hřiště a k brankám se útočníci dostávali sporadicky. V 51.minutě udeřil blesk z čistého nebe, když do té doby nejaktivnější hráč Německa Götze hlavou usměrnil míč do ghahské branky a ustanovil nový stav na 1 : 0 pro Německo. Už o 4 minuty později opět hlavou vyrovnal Ayew a vše začalo od začátku. To bylo bleskurychlé vyrovnání. Navíc v 63.minutě Gyan přidal další gól do Neuerovi sítě a jeden z favoritů celého mistrovství se během pár minut z vedení dostal do situace, kdy musel dohánět jednogólové manko. 71.minuta, na hřišti se již pohyboval střídající Klose a svou trefou nejen vyrovnal na 2 : 2, ale zároveň se s 15 góly vstřelenými na mistrovstvích světa vyrovnal rekordmanovi Ronaldovi z Brazílie. Němci výrazně ožili.Ale ini Afričané nesložili zbraně a snažli se ohrozit Neuera.Útok střídal útok a viděli jsme pohledný fotbal. V 86.minutě zahrozilo Německo a ghanský obránce na poslední chvíli zabránil ve změně skóre. O  chvilku později Neuer natahoval ruce po střele, která těsně minula jeho bránu. Blížil se konec zajímavého zápasu, v němž nebyla Ghana horší. Remíza je zaslouženou pro oba týmy, i když Ghana je z pohledu postupu v prekérní situaci.

K poslednímu zápasu v sobotním programu nastoupila Nigérie proti Bosně a Hercegovině. Oba týmy své první zápasy nevyhrály, vítězství by tedy znamenalo větší pravděpodobnost postupu. Nigérie sice získala bod po remíze s Íránem, ale po dnešním zápasu mezi favorizovanou Argentinou a právě Íránem, kdy Messi vsítil až v 90.minutě, ten bod nezní až tak špatně. Bosna a Hercegovina prohrála o gĺ s Německem, další ztráta už by mohla být konečnou, nebo aspoň velkou komplikací.

Největší hvězda Bosňanů exteplický střelec Manchestru City Džeko se stal společně se zkušeným brankářem Nigéricú Enyeama ústřední postavou zápasu a jen málo stačilo k tomu, aby byl i spasitelem. Ve 21.minutě minisoubouj Edin Džeko vyhrál a přesnou střelou rozvlnil síť, zasáhla však vyšší moc v podobě špatného rozhodnutí sudího, který viděl neexistující ofsajd a tím ovlivnil celý zápas. O 8 minut později totiž na druhé straně udeřil Odemwingiiem a stanovil výsledek zápasu na 0 : 1 pro Nigérii. Zbytek utkání byl přehlídkou krásného fotbalu, v němž Bosňané předváděli kvalitní výkon a Nigérijci nijak nezaostávali. Džeko ještě v prodloužení orazítkoval tyč, ale výsledek už se nezměnil, a tak Nigerijcům stačí s Argentinou jakýkoliv bodový zisk k postupu a parta kolem Džeka pojede domů.