Středa nám poskládala další osmifinálové dvojice

25. 06 2014

Dosud nevýrazná a i přesto již postupující ze skupiny F Argentina s Messim, Di Máriem a plno dalšími vynikajícími fotbalista narazila na úřadujícího mistra Afriky Nigérii. Ta měla se čtyřmi body relativně dobrou pozici, i když Íránci měli ještě teoretickou šanci postoupit také. Jistým brzkým cestovatelem domů tak byla pouze Bosna a Hercegovina, ovšem s touhou získat první vítězství.Další dva večerní zápasy ve skupině E byl soubojem o postup především pro týmy Ekvádoru a Švýcarska. Francie už byla téměř jistým osmifinalistou a Honduras končícím po základních skupinách.

Nigérie vs Argentina  Do utkání vstoupila Argentina velmi úspěšně, když ze své první akce ve 3.minutě uklidil Messi odražený míč pod břevno Enyeameovi branky. Jenže Nigerijci s tím byli pramálo spokojení a hned o minutu později Musa střelou k tyči vrátil svůj tým do zápasu. 1:1 ve 4.minutě rozhodně vypadalo na pěknou přestřelku. Jihoameričané ožili a po dvou nepřesvědčivých výkonech ukázali konečně ofenzivní hru, Messi hýřil aktivitou, Nigerie mu dávala dost prostoru a spoléhala na brejky. V 30.minutě se zdálo, že se hra zklidnila, Di Maria však zaujal pozornost Enyeamy a přinutil ho k vynikajícímu zákroku v brance. 44. A 46. Minuta přinesla dva trestné kopy Messiho a druhý skončil v síti. 1:2 a Messi vyrovnal krok v počtu vstřelených branek s Brazilcem Neymarem.

Druhý poločas začal a po dvou minutách opět Musa vyrovnal, když zakončil krásnou akci. 2:2 a je zase o co hrát. Zatím čtyři góly a dva střelci. O minutu později Di Maria výborně vystřelil, ale gól dal vzápětí Rojo poměrně náhodnou dorážkou na 2:3 pro Argentinu. A ta byla při chuti a hrála krásný fotbal. Nigérie měla plné nohy práce uhlídat nejen Messiho, ale i jeho spoluhráče, kteří byli jakoby polití živou vodou proti předešlým zápasům. 60.minuta a západ byl nahoru dolů, o dvě minuty později Messi nečekaně odešel na střídačku a začal se těšit na osmifinále. Oba týmy začali hrát méně disciplinovaně, mohly tomu napomoci i zprávy z druhého utkání. Viděli jsme na hřišti oba pravděpodobné postupující. Přesto Jihoameričané byli i v této chvíli kompaktnějším a aktivnějším týmem. Nicméně především Muso se snažil nadále ohrožovat argentinskou obranu. Na obou stranách byly k vidění zajímavé akce. Ke konci zápasu již Argentina šetřila síly, Nigérie ještě bojovala. Nicméně konec se blížil a můžeme konstatovat, že jsme viděli krásný zápas patřící na mistrovství světa. Argentina zvítězila 3:2 a zůstala stoprocentní, Nigérie postoupila z druhého místa.

Bosna a Hercegovina vs Írán   Balkánský tým byl jistým sestupujícím, přesto se mu v dávaly větší šance na vítězství, Írán měl stále šanci na postup do osmifinále. Džeko byl odpočátku vidět a bylo jasné, že se bude chtít rozloučit se šampionátem co nejlépe. Přesto první větší šanci měl přesto Írán v 8.minutě, Spahič však včas zasáhnul. Nervozita byla znát na obou týmech. Ve 23. Minutě se o změnu stavu postaral exteplický Džeko střelou z dálky k tyči. Íránci pochopili, že bez útočení góly nepadají. Ve 43.minutě mohla Bosna a Hercegovina  zvýšit náskok, ale šanci neproměnil. Stav už se v 1.poločasu nezměnil.

Druhý poločas znamenal zvýšení ofenzivní aktivity Íránců, bohužel bez výrazné koncovky. A byli potrestáni, Pjanič v 59.minutě vstřelil druhý gól a poslal Nigérii zprávu, že i přes případnou porážku postoupí do další fáze mistrovství. Íránci měli sice ještě půl hodiny na korekci, ale dosavadní  předvedený výkon nenapovídal ke změně. Zvláště, když Bosňané byli aktivnější. A s příbývajícím časem Írán propadal více a více a ze strany jeho soupeře šlo chvílemi o totální převahu, které chybělo pouze gólové zakončení. O to nečekanější byl čestný úspěch v podání Ghoochanneijhad, který v 82.minutě přeci jen upravil na 2:1. O minutu později však Vršajevič po asistenci Džeka kontroval a opět zvýšil na 3:1 pro Bosnu a Hercegovinu. Tímto stavem ukončily oba týmy své vystoupení, Írán obsadil ve skupině poslední místo, Bosna a Hercegovina třetí.

Honduras vs Švýcarsko  Honduras se chtěl pokusit o získání prvních bodů, Švýcaři na dálku bojovali s Ekvádorci o postup. Karty byly rozdány. Švýcarsko začalo zápas aktivně a již ve 3.minutě mohlo skórovat, v jasné šanci Shaqiri nepřelstil brankáře a odražený míč do sítě netransportoval ani Xhaka. Ovšem v 6.minutě už Shaqiri využil příležitosti a Vallardese v brance Hondurasu překonal. 1:0! Honduras měl před sebou další těžký úkol. Další vývoj zápasu naplňoval obavu, že nebude patřit mezi ty kvalitní.  Honduras přitlačil na pilu a některé zákroky volaly po kartě. Obzvláště střelec prvního gólu mohl vyprávět. První půlhodina nepřinesla nic moc krásného. Snad jen to, že evropský tým se postupně spokojil s vedením. V 32.minutě však Shaqiri opět překvapil honduraskou defenzívu a zvýšil vedení reprezentace helvétského kříže na 2:0.

Druhý poločas sice začal, ale něco zajímavého se začalo dít až po pěti  minutách, kdy 2x za sebou mohl Honduras skórovat, ale nic z toho se neuchytilo. První čtvrthodina tak nepřinesla nic takového, co by se výrazně zapsalo do historie zápasu. Zdá se, že mužstvo z alpské země bylo již spokojeno s výsledkem, zvláště když Shaqiri zkompletoval hattrick v 72.minutě a tím jednoznačně odpověděl na otázku, který tým doprovodí Francii do osmifinále. Zbytek zápasu se už dohrával s vědomím rozhodnutého výsledku. Švýcarsko si výhrou 3:0 zajistilo postup do osmifinále, Honduras končí s třemi prohrami.

Franzouzi chtěli po dvou výhrách potvrdit úlohu favorita, Ekvádor si uvědomoval svou pozici a rozhodně se chtěl poprat o postup. Jihoameričané začali zápas opatrně, bylo by nesmyslné hnát se za vítězstvím za cenu rizika. Francouzi drželi více míč, ale ani jeden tým se po celou první dvacetiminutovku nepouštěl do velkých věcí. Ekvádorci hodně spoléhali na Valenciu, který byl často u míče, v dosavadním průběhu šampionátu dal již tři góly. Francie se prezentovala poměrně pasívním přístupem a ve stejném duchu se dohrávala první půlhodina. Snad se jen zvyšovalo množství popadaných hráčů a některé z nich, především francouzských, tentokráte fotbal bolel. Vzhledem k průběžnému výsledku druhého zápasu bylo jasné, že především Jihoameričané budou muset přidat. Valencia byl jediným, kdo ohrožoval soupeřovu branku a občas zahrozil francouzské obraně. 1.poločas se dohrál v relativně klidném tempu.

Druhá půle začala promarněnou gólovou šancí Francie a vzápětí byl kapitán Ekvádoru, Antonio Valencia obšťastněn po tvrdém střetu červenou kartou. Šance Jihoameričanů opět poklesly. I přesto po dalších třech minutách zahrozili krásnou akcí bez kvalitního zakončení. V průběhu dalších minut se Francouzi osmělili a vyslali několik zajímavých střel, ale žádná z nich nerozvlnila síť. Přesto reprezentanti galského kohouta posílili v ofenzívě a nastoupil Giroud. Ekvádorci si přesto zasloužili obdiv za aktivní tlak i v oslabení, i když už tušili, že se jim postoupit nepodaří. Snažili se pohrozit aspoň z brejků. V 82.minutě byli blízko k vstřelení gólu, bohužel pro ně se branka vstřelit nepodařila. V 84.minutě Benzema při dobré akci vyprášil rukavice brankáře. Závěr zápasu přinesl kvalitní fotbal na obou stranách a všechna čest Jihoameričanům za statečný výkon v deseti. Bohužel jim nepomohl k postupu, ale i tak jsme viděli velmi kvalitní zápas. Konečný výsledek 0:0 znamenal postup Francie z prvního místa. Ekvádor skončil třetí.