Úterní program byl o cti Anglie a dalších osmifinálových dvojicích

24. 06 2014

Angličané po předchozích dvou prohrách ztratili možnost postoupit ze skupiny D dále, Kostaričané příjemně překvapili ostatní favority a první si osmifinálovou účast naopak vybojovali. O druhém postupujícím týmu se rozhodlo ve vzájemném duelu mezi  původními favority Uruguayí a Itálií. V druhém dvojzápasu se ve skupině C potkali Japonsko s Kolumbií a Řecko s Pobřežím slonoviny. Kolumbie byla již jistým osmifinalistou, Japonsko mělo ještě šanci postupu, stejně tak Řecko a Pobřeží slonoviny.

Itálie – Uruguay   S velkou podporou fanoušků mohl počítat tým Uruguaye, bylo také jasné, že půjde o důrazně hraný duel, obě mužstva se vyznačují tvrdou hrou. Prvních dvacetpět minut dalo zapravdu oběma předpokladům a již od počátku se jiskřilo, především Balotelli si nebral servítky a odnesl to žlutou kartou. Itálie postupně získávala více ze hry, ale Suarez a Cavani jsou silné ofenzivní argumenty a snažili se využít každé možnosti k ataku Buffonovi svatyně. Ve 32.minutě fantasticky nadvakrát Buffon zachránil Itálii před direktem, když zabránil Suarezovi a Lodeirovi skórovat. Zbytek prvního poločasu byl dohrán relativně bez velkého vzrušení, Italové věděli, že jim k postupu stačí remíza.

Druhý poločas znamenal pro Italy smutek a odjezd domů. Důrazná obrana nestačila a rychlé brejky Uruguayci pochytali. Navíc 59.minuta znamenala červenou kartu pro Marchisia  a 81. byla rozhodující, protože Godín ramenem překonal nešťastnéhp Buffona. Do konce se už stav nezměnil a Italové opět nepostoupili za skupiny dále. Další představitel přední evropské ligové soutěže ukončil své účinkování na mistrovství světa. 0 : 1 pro Uruguay.

Kostarika – Anglie  Anglie je smutným hrdinou skupiny smrti a zklamání z brzkého vyřazení je podobné, jako u Španělska. Země s nejbohatší a nejkvalitnější ligovou soutěží opět nepřekročila svůj stín a v dnešním zápasu hrála aspoň o čestné body. Do 24.minuty se však ani jednomu týmu nedařilo nic, co by stálo za řeč. Až rána Borgese zvedla fanoušky ze sedadel, ale Ben Foster v anglické brance míč vyrazil na roh. Další průběh poločasu však spadnul opět do průměru, anglická koncovka na mistrovství je prostě mizerná a Kostarika zase neměla potřebu riskovat. První poločas gól nepřinesl.

A druhý se přidal.Roney byl do 76.minuty na střídačce, zahazovačem šancí se stal  Sturridge. Jenze Kostarika měla postup jistý, hrála relativně s přehledem a nepovolila Anglii žádné výstřelky v podobě vstřelené branky. Albion sice získal první bod na tomto šampionátu, ale také poslední a s ostudou odjíždí domů.

Japonsko – Kolumbie  Dva naprosto různé styly a větší potřeba vítězství pro Japonsko byli předzvěstí tohoto duelu. Jihoameričané měli postup jistý, mohli tedy hrát pro radost. Což také udělali. V prvním poločasu sice držely oba týmy remízu, nejdřve vsítil Cuarado z penalty v 17.minutě, aby v 45. kontrovali Japonci po obětavém výkonu na hranici sebezničení brankou Okazakiho. Ovšem v poločase druhém Kolumbie Asiaty převálcovala, v 55. a 82.minutě Martinez a v 90. Rodriguez dokončili popravu a vybojovali osmofinále, do kterého proti nim nastoupí Uruguay. Zajímavostí zápasu byl nejstarší hráč historie mistrovství světa, kterým se svým naskočením do zápasu stal brankář Uruguaye Mondragón.

Řecko – Pobřeží slonoviny  Defenzívní hra evropského celku bez gólových zakončení, to je prostě Řecko, proti němu vyběhl na hřiště africký tým se s několika hvězdami, pro které je toto mistrovství světa možná posledním v kariéře. Otázkou bylo, vyhraje li taktika nad zkušeností a rychlostí. A překvapení přišlo První poločas se dlouho nedělo nic zajímavého, Řekové měli dvě šance, ale důležitý okamžik přišel ve 43.minutě, kdy Samaris překonal Barryho v brance Pobřeží slonoviny.

I po přestávce byli řekové blíže dalšímu gólu, ale v 61.minutě nastoupil do zápasu exsparťan Bony Wilfried a v 74.minutě srovnal na 1 : 1. Zápas se blížil ke konci, partě kolem Didiera Drogby remíza zaručovala postup do osmifinále. Šok přišel v 3.minutě nastavení, kdy píšťalka rozhodčího neznamenala konec, ale pokutový kop pro Řeky. K exekuci se postavil Samaras a po jeho střele Řecko vyhrálo 2 : 1 a stalo se osmifinálovým soupeřem Kostariky.