Velká cena Japonska 2014 – Suzuka

5. 10 2014

Nedělní závod se jel v japonské Suzuce. Po kvalifikaci bylo jasné, že stáj Mercedes si nadále drží svou dominanci a na startovní rošt se postavil na první místo Nico Rosberg před Lewise Hamiltona. Druhou řadu opanovali williamsy v pořadí Bottas, Massa. Tím potvrdili, že letos patří k tomu nejlepšímu ze zbytku pole. Nedařilo se příliš stájím Ferrari a RedBull, Vettel i Räikkönen opět prohráli v souboji se svými stájovými kolegy.

Již před závodem se sportovní svět dozvěděl o plánovaném přestupu Sebastiana Vettla k Ferrari a odchodu Alonsa, tam zatím není jisté kam, ale zdá se, že mezi kandidáty je McLaren. Tím začala oblíbená hra škatulata hýbejte se, na její výsledky se vždy těší celý motoristický svět. Přijdou noví jezdci, s některými se rozloučíme, jiní se posunou výše. Do Redbullu se přesune Rus Kvjat, svůj talent dostatečně letos projevil a Ricciardo si post jedničky zaslouží.

Samotný závod byl ovlivněn prudkým deštěm a připomněl nám Velkou cenu Japonska, při níž přišel o titul Niki Lauda v roce 1976 tím, že se rozhodl v dešti nepokračovat a James Hunt nebezpečnou a agresivní jízdou v závěru získal titul mistra světa. V celkové kvalifikaci jezdců měl Hamilton tříbodový náskok před Rosbergem.

Suzuka je oblíbený, ale náročný okruh. Závod byl vypsán na 53 kol. Vzhledem dešti byl zahájen za safety carem, ale již po druhém kole byl přerušen a restartován po dalších po dalších 25ti minutách. Již ve třetím kole, tedy hned po restartu ukončil své účinkování v závodu Alonso. To i přes to, že se pokračovalo za safety carem. Ten opustil trať v 10.kole a ihned se začaly dít věci. Do depa postupnwě zajeli všichni jezdci a po návratu zpět bylo pořadí v 15.kole Rosberg, Hamilton, Button, Bottas a Massa, Vettel, tomu se však podařilo Massu překonat v 17.kole. A vzápětí to samé udělal i Ricciardo..Stejně dopadl i Bottas a oba redbully se dostaly za Buttona.

Ve 27.kole se pokusil Hamilton zaútočit na vedoucí pozici svého kolegy, při tomto pokusu však opustil trať a ztratil několik vteřin, naštěstí pro něho bez vážných následků. O dvě kola později se mu však opakovaný manévr povedl a stal se tak vedoucím jezdcem závodu. Button se stále držel na pódiovém umístění. Ve 34. Kole si mimo jiné jezdce dojel do depa pro nové pneumatiky Rosberg a Magnussen mezitím předvedl se svým mclarenem exklusivní hodiny. O dvě kola později se u mechaniků objevil i Hamilton a do čela se tak na nějakou dobu posunul Ricciardo.

Jeho vedení však trvalo pouze jedno kolo, neboť i on musel do boxů. To už opět pršelo, přesto Hamilton v čele neustále zrychloval. O stejné se pokoušel i Sebastian Vettel, ale neodpustil si výlet mimo trať a lehce ztratil. Druhý byl o propastných 11,5 vteřiny nadále Rosberg právě před Vettlem, Buttonem a Ricciardem. Zdálo se, že právě tato pětice se utká o pódiové umístění. Ovšem udělat chybu na mokré trati není žádné překvapení. Ve 41 kole se utkali Button s Ricciardem a na chvilku si vyměnili pořadí. Vody přibývalo a bylo zakázáno používat systém DRS umožňující manipulaci se zadním křídlem při předjíždění.

O kolo později již Button kapituloval a Sutil zaparkoval do zdi mimo trať. V zápětí na stejném místě do traktoru uklízejícího Sutilův vůz naboural Bianchi a zranil se. Jezdec mclarenu si dojel pro nové pneumatiky a tím ztratil několik míst. Navíc na trať vyjel safety car a s ním se k Bianchimu vydali i lékaři se svým vozem, nehoda byla opravdu veliká. Zhoršující se podmínky a výjezd medical caru způsobil hromadné přezouvání pneumatik v boxové uličce, do konce závodu zbývalo 8 kol. Vody na trati přibývalo, japonský bůh deště svým produktem nešetřil. Pořadí za safety carem bylo následující: Hamilton, Rosberg, Ricciardo,Vettel, Button, Bottas, Massa, Vergne, Hülkenberg a Peréz. Ve 47. kole byl závod ukončen. Závěrečné pořadí  se změnilo lehce, zvítězil Hamilton před Rosbergem, třetí dojel Vettel, dále Ricciardo, Button, Bottas, Massa, Hülkenberg, Vergne a Peréz. Bez bodů zůstalo Ferrari, zdá se tedy, že Alonsovo rozhodnutí je opodstatněné. Hamilton si upevnil vedoucí postavení v šampionátu. Za týden se potkáme v Soči.