Právě se nacházíte:

Velká cena Rakouska 2014

22. 06 2014

Kolotoč závodů formule 1 se opět roztočil v sousedním Rakousku na zrenovovaném RedBullringu. Kvalifikace překvapivě vůbec nepatřila oběma mercedesům, do první řady se postavily oba williamsy s Massou a Bottasem. Rosberg se zařadil na třetí příčku na roštu, dále Alonso, Ricciardo, Magnussen, Kvjat, Räikkönen, Hamilton, Hülkenberg….13. Vettel. Minulý závod v Kanadě vyhrál po technických problémech Ricciardo na redbullu, výsledek ovlivnila i hrozivě vypadající nehoda Peréze s Massou. Událostí týdne bylo převezení Michaela Schumachera z kliniky a vyjádření, že již není v kómatu a začíná rehabilitovat. Otázkou je jeho skutečný stav, nicméně celý sportovní svět mu drží palce s přáním úspěšné léčby. Další zprávou byla možná změna v pravidlech při restartu závodu po nehodě, kdy by se měl letmý start změnit v opakovaný ze startovní čáry v pořadí, v němž byl závod zastaven.

Start vyšel nejlépe Massovi, který si udržel první pozici, dále Bottas, Rosberg, Alonso a Hamilton, ten se však okamžitě dostal před Alonsa,Magnussen, Räikkönen, Hülkenberg, Kvjat, Ricciardo, Perez, Button, Sutil, Vergne, Gutierrez, Maldonado, Bianchi, Kobayashi, Ericsson, Chilton, Grosjean….. Vettel ve třetím kole pomalu zajel do boxů. Jeho monopost se však vzpamatoval a úřadující mistr světa se vrátil do závodu daleko na posledním místě. Toto pořadí platilo v 6.kole. V 9.kole zajel Vergne jako první do boxů pro nové pneumatiky. V 12.kole se u mechaniků stavil i Rosberg a s ním i další piloti, pořadí se průběžně měnilo. O kolo později se nepodařila zastávka Gutierrezovi. Vyjel od mechaniků, ale vzápětí byl zatlačen zpět a znovu mu museli utáhnout matice na kolech, byl kvůli tomu i vyšetřován komisaři. 15.kolo znamenalo výměnu i pro Massu, který spadnul za Rosberga i Hamiltona. Bottasovi se dařilo lépe a vklínil se mezi oba mercedesy. Pořadí na čele v 18.kole bylo Perez bez zastávky, dále Rosberg, Bottas, Hamilton, Massa, Button, Maldonado, Alonso…

Rozestupy na čele byly minimální a bylo zjevné, že se blíží souboje přímo na dráze. Williamsy na zastávkách prodělaly, ale rychlostí se vyrovnaly oběma mercedesům. Naopak Räikkönen se propadl se svým ferrari na 13.místo a Vettel jel o kolo zpět poslední. 30.kolo znamenalo pořadí Rosberg, Bottas , Hamilton, Massa, Alonso, Magnussen, Hülkenbeg, Perez, Ricciardo Räikkönen, Button, Vergne, Vettel přišel o přední křídlo při souboji s Gutierrezem a musel opět do boxů. I tentokráte došlo k vyšetřování sportovními komisaři. Mezitím Bottas naznačil útok na Rosberga, ten byl i chvilku mimo trať, ale první atak ustál. Vettel opustil poslední místo, které patřilo po defektu zadní pneumatiky Kvjatovi, byl nucen odstoupit.  38 kolo a Rosberg lehce poodjel Bottasovi, tomu se naopak přiblížil Hamilton. Massa zatím koukal na zadní křídlo mercedesu z větší dálky, za svým měl nedaleko Alonsa. Vettel odstoupil a opět nepřekonal letošní problémy.

V 41.kole začalo druhé kolo pitstopů a tím i krátkodobé přeskupení v pořadí. První zajel do depa Rosberg a poté jej následovali i další piloti jedoucí na špici. Díky tomu se do čela na okamžik dostalo i ferrari a Alonso. To jsme již dlouho neviděli, nicméně musel do depa stejně, jako jeho stájový kolega Räikkönen. Zastávky v boxech se roztáhly na 7 kol a pořadí po nich bylo Rosberg, za ním o 1,5s Hamilton, dále Bottas, Perez (ten po jednom pitstopu), Massa, Alonso, Button, Magnussen, Hülkenberg, Ricciardo, Räikkönen, Maldonado…Bottas na druhého Hamiltona ztrácel přes 5s a vše vypadalo na další double stáje Mercedes. V 56.kole Perez dokončil sérii výměn pneumatik a spadnul na 8.pozici za Magnussena.

Kvalifikace dávala tušit tuhý souboj o vítězství, ale mercedesy se vrátily po potížích ve Velké ceně Kanady ve vynikající formě a vcelku pohodlně kroužily v čele závodu. V jejich závěsu se udržovaly stále se lepšící williamsy, ferrari stále není konkurence schopné a prosákly zprávy o nespokojenosti Alonsa a možném návratu do McLarenu. V 61.kole se Vergnemu zakouřilo z monopostu a i on skončil. Perez zajížděl velmi rychlá kola a byl těsně za Magnussenem. V 66.kole ukázal, jak rychlé auto je jeho force india a snadno jej překonal. Hamilton se snažil dostat k Rosbergovi co nejblíže, aby s použitím DRS mohl získat první místo. Zbývala čtyři kola.

O drama na konci závodu se opět staraly především mercedesy. Nakonec cílovou pásku proťal první Nico Rosberg před Luisem Hamiltonem, třetí místo vybojoval Bottas před stájovým kolegou Massou, za ním přijeli Alonso, Perez, Magnussen, Hülkenberg, Ricciardo a Räikkönen. Zbytek pole se musel spokojit s neúspěchem a nulovým ziskem bodů. V závěru se tedy vrátil stejný obrázek, jaý jsme zvyklí letos vídat a Rosberg opět lehce navýšil náskok ve vedení klasifikace mistrovství světa právě před Hamiltonem.