Právě se nacházíte:

Velká cena Singapuru 2014

20. 09 2014

Světový šampionát Formule 1 se přemístil na asijskou půdu a večerní závod na městském okruhu pod umělým osvětlením sliboval další dramatickou bitvu pilotů stáje Mercedes mezi sebou a proti všem. Kvalifikace byla tentokráte velmi dramatická a dlouho do ní vážně promlouvala obě ferrari. Bohužel své poslední rychlé kvalifikační kolo nemohl zajet Kimi Räikkönen, jeho motor ztratil výkon a nedovolil mu ani návrat do depa. Naštěstí pro některé jezdce nebyly vyvěšeny žluté vlajky a kvalifikace mohla být dokončena.

Na startovní rošt se tak postavila do první řady opět dvojice mercedesů v pořadí Hamilton, Rosberg, rozdíl mezi nimi byl sedm tisícin vteřiny, což je téměř nezaznamenatelný okamžik. Třetí místo si vybojoval Ricciardo před kolegou Vettelem,  třetí řadu obsadili Massa a Alonso. Smolař Räikkönen skončil sedmý a desítku doplnili Bottas, Magnussen a Kvjat. Velkou flustraci zažívá letos Grosjean s lotusem, po loňské úspěšné sezóně mu letos monopost nejede a 16.místo v kvalifikaci pro něho bylo opět zklamáním.

Start vyšel nejlépe vyšel poté, co ze závodu v zaváděcím kole odstoupil Kobayshi, pilotovi stáje Mercedes Hamiltonovi, druhý vyrazil Alonso, ale vzápětí se před něho dostal Vettel. Nico Rosberg po problémech s monopostem a řazením startoval z boxové uličky a jeho problémy s elektronikou a volantem pokračovaly nadále. Pořadí na prvních místech v průběhu 10. kola bylo Hamilton, Vettel, Alonso, Ricciardo, Räikkönen…A přišly první pitstopy, které míchaly pořadím. Nejdelší zastávku prožil Rosberg. Trvala totiž až do konce závodu, protože problémy s volantem a vším, co se jím ovládá, neustaly a Nico nebyl schopen odjet od mechaniků. To i přesto, že se tým pokusil vozidlo zpojízdnit.

Situace přihrála šanci na plný bodový zisk druhému pilotovi v celkovém pořadí Lewisu Hamiltonovi a vidina posunu na prvé místo v průběžném pořadí jej hnala dopředu. Pořadí v 17.kole se ustálilo, vedl Hamilton, dále Vettel, Alonso, Ricciardo, Massa, Räikkönen, Bottas, Button, Vergne, Magnussen, Hülkenberg, Kvjat, Grosjean, Sutil, Maldonado, Perez, Bianchi, Ericsson, Childen…  Změny, které se momentálně dějí ve stáji Scuderia Ferrari jsou znát, jejich závodní vozy se držely na předních pozicích. Cílem přesunů v managmentu je vrátit tuto slavnou italskou stáj zpět na vrchol

Ve 26.kole se dostal díky lepší strategii zastávek v boxech Alonso na druhé místo před exmistra světa Sebastiana Vettela. Ztráta na prvního Hamiltona však byla velká, téměř 4 vteřiny neslibovaly souboj o vedení. Nejblíže si byli závodníci na 11. až 14.místě, ale jinak se na trati nedělo nic dramatického. Připomínám pouze, že v posledních let vždy na trať musel safety car. A v 31.kole se po kontaktu Sutila s Perézem odlomilo přední křídlo z monopostu druhého jmenovaného pilota stáje Force India, muselo se uklízet a safety car zamíchal strategiemi týmů. Pořadí se přeskládalo. Ve vedení zůstal Hamilton, za něj se zařadili Vettel, Ricciardo a Alonso, dále Massa, Bottas, Button, Räikkönen, Vergne, Magnussen, Kvjat…….

Úprava trati trvala až do 38.kola a dlouhý had monopostů kroužil za blikajícím mercedesem v čele. Jeho odjezd z trati znamenal restart závodu. A začalo se zase trochu závodit. Sjeté pole mělo ještě 23 kol do cíle. Hamilton ihned poodjel, nechtěl nikoho nechat na pochybách o tom, že by rád využil komplikací svého rivala Nico Rosberga a vrátil se tak do čela klasifikace šampionátu. Během tří kol najel 6 vteřin na druhého Vettela. Bylo jasně, že o pořadí bude rozhodovat především stav pneumatik. Vedoucí mercedes musel ještě do depa, jeho pilot tedy šlapal na plyn, co to šlo. A ujížděl všem rychlostí nevídanou. Pořadí za ním se na bodovaných pozicích od restartu neměnilo. V 52.kole se přiblížil Hamiltonův pitstop, v tu chvíli měl 22 vteřin náskok před druhým Vettelem, za ním byl o 3 vteřiny Ricciardo a o jednu další Alonso. V 53.kole Hamilton zajel do depa a na výjezdu se před něho dostal Vettel, za ním se usadili Ricciardo a Alonso.

O kolo později bylo vše při starém, Hamilton se na nových pneumatikách snadno dostal zpět do čela, vzápětí odstoupil z bodované pozice Jenson Button, Kimi Räikkönen útočil na Bottase.a Alonso se tlačil na Ricciarda a Vettela. Stav pneumatik obou redbullů se zhoršoval a na vedoucí vůz oba stroje ztrácely. Čtyři kola před koncem bylo jasné, že vítězem se stane britský pilot mercedesu. Boj za ním však změnu nepřinesl, a tak pořadí v cíli bylo po absolvování všech 60 kol následující. Vítězem se stal, a tím se i probojoval do čela pořadí světového šampionátu, Lewis Hamilton, druhé místo získal Sebastian Vettel a třetí jeho stájový kolega Ricciardo. Dále dojeli Alonso, Massa, Vergne,  Peréz, Räikkönen, Hülkenberg, Magnussen, Bottas, Maldonado, Grosjean. Vergne byl v závěru penalizován a posunul se v pořadí o několik míst dozadu.