Velká cena Japonska 2015 – Suzuka

27. 09 2015

www.inadhled.cz   Svět rychlých mužů za volanty nádherně barevných monopostů měl tento víkend své hlavní město v japonské Suzuce. Je tomu už rok, co zde přišel ke zranění Francouz Bianchi, který později na jeho následky zemřel.  Před týdnem v Singapuru přišel tým Mercedes o jasnou dominanci v kvalifikacích, kdy se po 23 vítězstvích nepodařilo jeho jezdcům obsadit první místo a skončili až za vozy stájí Ferrari a RedBull. I v závodu Vettel, Ricciardo i Raikkonen ujížděli, navíc Hamilton odstoupil. Tentokráte se chtěli v Japonsku na trati proslulé svým tvarem deformované osmičky a křížením trati vrátit opět zpět do čela a potvrdit tak své dominantní postavení v celkové klasifikaci šampionátu. Jeho lídrem je Lewis Hamilton následovaný právě Nico Rosbergem.

Kvalifikačním jízdám předcházely tréninky na mokru, prvo jezdec způsobil komplikace svým na první pohled drsným karambolem, při kterém zničil svůj vůz a byl zároveň odsouzen ke startu z boxové uličky. Svými časy si jezdci vybojovali místa na startovním roštu v následujícím pořadí: do první řady se vrátili i díky havárii Daniela Kvjata Rosberg a Hamilton, za nimi skončili Bottas a Vettel, Massa a Raikkonen, Ricciardo a Grosjean, Peréz a Kvjat (ten však musel startovat z boxové uličky a na jeho místo se posunul Sainz,  dále Maldonado a  Alonso, Button a Hulkenberg (penalizace za nehodu v minulém závodu, byl by o tři místa více vpředu), Nasr ,Ericsson,Verstappen,  Stevens, Rossi a Kvjat

Do závodu nejlépe vstoupili oba jezdci z první řady, do čela závodu se však dostal pouze Hamilton, Rosberg chyboval v první zatáčce. Problémy měli ihned po startu Massa  i Ricciardo, kteří si přivodili defekt pneumatik. Pořadí v cili 1.kola bylo následující: Hamilton, Vettel, Bottas, Rosberg, Raikkonen, Grosjean, Maldonado, Hulkenberg, Alonso,Sainz, Ericsson, Nasr, ….. Hamilton začal rychle topit pod kotlem a začal se vzdalovat soupeřům, zatím co Rosberg hlásil problémy s motorem a musel jet v úsporném módu. V 10.kole měl v čele jezdec Mercedesu náskok 5 s před Vettlem a 10s před Bottasem. Těsně za ním jeli Rosberg a Raikkonen. Ve 12.kole se rozdělily taktiky jezdců a někteří jezdci začali vyměňovat pneumatiky a pořadí se tak začalo měnit i v první desítce...

V následujících pěti kolech se přidala většina jezdců, poslední z čela se k mechanikům vydal Hamilton, to až na konci 16. kola. Rosberg se dostal na 3.pozici. Pořadí  ve 20.kole vypadalo následovně: Hamilton, Vettel, Rosberg, Bottas, Raikkonen, Hulkenberg, Grosjean, Maldonado, Sainz, Alonso,Verstappen, Button....Hamilton všem ujížděl o parník, naopak Rosberg se přibližoval rychle k ferrari Sebastiana Vettla a Raikkonen k williamsu Valteri Bottase.

Velmi dobře jel mladík Verstappen, který se tlačil dopředu a sváděl kolem 25.kola krásný souboj i s Alonsem.  Jeho předjetí se dočkal až v 27.kole. Bylo jasné, že pokud se nic nestane něco nečekaného, dojede si Hamilton pro jasné vítězství. V 29.kole si vyzvedl nové pneumatiky už podruhé Raikkonen, chvilku před ním to udělal i Sainz a při nájezdu do boxové uličky se do ní nevešel a poškodil spojler. Naopak o kolo později byli následováni Rosbergem a Bottasem. Díky těmto manévrům se dostal Raikkonen před Bottase. Dostavili se i Vettel a Hamilton. Rosberg se díky odvážné strategii dostal na druhé místo.

34.kolo z celkových 53 přineslo pořadí, které bylo následující: Hamilton, Rosberg, Vettel, Raikkonen,Bottas, Maldonado, Hulkenberg, Grosjean, Perez, Sainz, Verstappen, Alonso, Ericsson, Button, Kvjat již ztrácel jedno kolo…Náskok prvního jezdce byl 10s a na pódiových pozicích bylo víceméně rozhodnuto. Mercedesy se vrátily na piedestal a konkurence jen zpovzdálí záviděla technický náskok německé stáje. Ferrari jasně naopak ukazuje v posledních závodech to, že ve zbytku startovního pole vládne s williamsy za zády. Lewis Hamilton se tak výrazně kolo po kole přibližoval dalšímu vítězství a tím titulu mistra světa. Rozdíly mezi jezdci byli velmi velké a předjíždělo se většinou jen tam, kde čelo dojelo jiné jezdce o kolo zpět.

Pět kol do cíle nepřineslo velké změny. Jisté bylo, že ReBull na tom byl hůře, než TorroRosso, mladíci Verstappen a Sainz jsou příslibem pro budoucnost. Cíl se velmi rychle blížil a o 1.místě bylo předem rozhodnuto. Drama se mohlo dostavit v souboji Rosberg Vettel, ale nakonec se nic nepřihodilo. Pro vítězství si dojel Lewis Hamilton před Nico Rosbergem, Sebastianem Vettlem, Kimi Raikkonenem , Bottasem, Hulkenbergem , Grosjeanem, Maldonadem ,  Verstappenem a Sainzem. Ostatní jezdci tak skončili bez bodů.